Epidemia zrobiła z Polaków piekarzy. Jak upiec pyszny chleb?

Gdy świat ogarnęła epidemia, w sklepach zaczęło brakować mąki i drożdży, a cała polska zaczęła piec własny chleb. Media społecznościowe wypełniły się zdjęciami wypieków użytkowników, powstały grupy dyskusyjne, a nawet poradniki video. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy piec chleb?

Mąka, woda, drożdże, sól!

Cztery proste i ogólnodostępne składniki mogą zamienić się w pyszne, pachnące i chrupkie pieczywo. Każdy z nas pamięta zapach świeżego chleba i piętki posmarowanej masłem, gdy tata lub mama przynosili go prosto z piekarni. Ja, jako najmłodszy z rodziny, załapywałem się właśnie na tę piętkę.

Od czego zacząć?

Sztuką przyrządzania chleba jest cierpliwość. Trzeba to powiedzieć jasno, nasz pierwszy chleb nie będzie miał idealnego kształtu, jak w piekarni. Najważniejsze to nie zniechęcać się już na samym początku. Robienie pieczywa wymaga czasu i zrozumienia procesów, które zachodzą podczas mieszania ciasta. Na wstępie warto trzymać się sztywno przepisów, aby pojąć, o co w tym tak naprawdę chodzi.

Mąka ma znaczenie!

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów mąki, ale nas interesują najbardziej mąki chlebowe. Mąki pszenne – w ich przypadku warto zwrócić uwagę na zawartość białka. Dzięki niemu nasz chleb będzie bardziej puszysty. Mąki żytnie – mąka żytnia jest zaliczana do mąk glutenowych, lecz w porównaniu do mąki pszennej zawiera go nie wiele. Pieczywo z mąki żytniej przyczynia się do normalizacji poziomu glukozy we krwi. Mąki bezglutenowe – najbardziej popularne do pieczenia chleba to gryczana, kukurydziana, z tapioki lub mąka migdałowa. Pieczywo bezglutenowe jest świetnym rozwiązaniem dla osób chorych na celiakie.

Fakty i mity

Po pierwsze, do ciasta warto używać wody o wysokiej mineralizacji, co dodatkowo wzbogaci nasz wypiek. Wybór drożdży, świeże lub instant, nie robi znaczącej różnicy w wypieku. Drożdże instant (suszone) są zdecydowanie wygodniejsze w przechowywaniu i dozowaniu do ciasta. Przelicznik drożdży suszonych do świeżych to 1:3. Możemy również wyhodować drożdże samemu! Potrzeba tylko mąki, wody i czasu. Co z tą solą? Oprócz smaku, jej zawartość w wypieku odpowiada za kolor skórki. Im mniej soli w chlebie, tym kolor skórki będzie jaśniejszy.

Pieczenie chleba jest tak naprawdę sztuką. Zdarza się, że całe lata szukamy swojej ulubionej piekarni, która pozostanie w naszych wspomnieniach! Może raz na jakiś czas warto jednak wypiec bochenek samemu?

Przepis na 'Chleb z garnka’

Składniki:
– 360g mąki pszennej
typ 480, 500 lub 550
– 160 ml ciepłej wody
– 2 łyżeczki soli
– 20-25 g drożdży świeżych
lub 8g drożdży instant
– 0,5 łyżeczki cukru

Wykonanie:
Wszystkie składniki szybko łączymy w jednej misce, lekko wyrabiając. Ciasto powinno być luźne i kleiste. Przykrywamy miskę wilgotną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 do nawet 15 godzin. Można zacząć wieczorem i upiec chleb rano na śniadanie! Garnek nacieramy oliwą, oprószamy mąką i ziarnami lub gruboziarnistą solą. Blat lub deskę oprószamy mąką i przekładamy na nią ciasto. Delikatnie zagarniając z zewnątrz do środka, formujemy bochenek. Pamiętajmy, że ciasto jest dość luźne. Nastawiamy piekarnik na 220 stopni, przekładamy chleb do naczynia, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika. Pod przykryciem pieczemy przez około 40 minut. Następnie zdejmujemy pokrywkę, podnosimy temperaturę do 240 stopni i dopiekamy do momentu aż chleb zrobi się złocisty.

autor: Paweł Starczewski