Tip na trip – Włoski weekend w Bergamo

Włochy to kraj uwielbiany przez turystów szczególnie za dobre jedzenie, wyjątkową architekturę i piękny krajobraz. Do Włoch można jechać o każdej porze roku. Zimą możemy wybrać się na narty w Alpy, za to latem możemy opalać się na niezliczonych plażach. Miasta we Włoszech posiadają długą historię, co przyczynia się do pięknej architektury, która sprawia, że poczujemy w nich wyjątkowy klimat. Jednym z ciekawszych miast jest, nie wszystkim znane, Bergamo, leżące w północnej części kraju. W bardzo tani sposób możemy spędzić tam kilka dni, a przy okazji zobaczyć Mediolan oraz jezioro Como. W zawartym poniżej przewodniku znajdziecie praktyczne wskazówki przed wyjazdem w te rejony.

Hello Bergamo!

Zacznijmy od samego miasta. Bergamo położone jest na północy Włoch, ok. 50 km od Mediolanu. To niewielkie miasto posiada spory port lotniczy, do którego można w łatwy sposób dostać się z wielu polskich miast. Wiele turystów traktuje Bergamo jako przystanek w drodze do Mediolanu, który jest ich głównym celem. Często zdarza się, że Bergamo pomijane jest przez podróżujących, co jeszcze bardziej podkreśla jego urok. Miasto dzieli się na dwie części – dolne miasto (nowa część) oraz górne (stara część). W górnym mieście możemy podziwiać piękne wąskie uliczki, w których łatwo się zgubić. Na szczęście większość z nich prowadzi do głównego placu, gdzie znajduje się katedra. Do górnego miasta można łatwo dostać się kolejką, z której możemy oglądać panoramę całego miasta. Warto też wspomnieć, że Bergamo jest miastem, w którym większość atrakcji zobaczymy w jeden dzień.

Mediolan

Mediolan to miasto kontrastów. Z jednej strony widać bogactwo i przepych, a z drugiej biedę. Zauważyć to można już na dworcu kolejowym. Wielu bezdomnych ludzi są wyraźną kontrą dla witryn sklepów najlepszych projektantów. Same przedmieścia Mediolanu zajmują głównie stare, często zaniedbane domy. Centrum miasta to zupełnie inna bajka. Pełno luksusowych sklepów, bogate dzielnice, piękne zabytki, a do tego ludzie ubrani w najmodniejsze ubrania. Takim Mediolanem można się zachwycić. Główną atrakcją jest na pewno katedra Duomo St. Maria Nascente, gdzie od samego rana ustawia się kolejka tylko po to, aby wejść do środka. Samo zwiedzanie katedry może zająć nam 4 godziny, dlatego warto zagospodarować sobie na to więcej czasu. Przy głównym placu możemy zjeść dobre jedzenie, zrobić zakupy w słynnej galerii Wiktora Emanuela II, czy wypić jedyne w swoim rodzaju espresso. Jeżeli chcemy odpocząć od gwaru i przepełnionych ulic to warto odwiedzić znajdujący się blisko centrum park Sempione, w którym znajduje się zamek Sforzów oraz łuk triumfalny.

Jezioro Como

Słynne jezioro Como, gdzie na wakacje jeżdżą znane gwiazdy, a posiadłości mają najbogatsi ludzie na świecie, znajduje się zaledwie niecałe 50 km od Bergamo i Mediolanu. Jeśli wybieracie się w podróż na północ Włoch, to warto wpisać Como na listę. Do Como i Lecco, dwóch największych miast przy jeziorze, można łatwo dostać się pociągiem z Mediolanu, za który zapłacimy niecałe 4€. Wokół jeziora możemy zwiedzić urokliwe miasteczka, niewielkie porty i piękne żwirowe plaże. Warto zrobić sobie też małą wycieczkę i odwiedzić Varenne. To małe miasteczko portowe, z którego możemy wypłynąć promem do Bellagio, gdzie zjemy najlepsze owoce morza! Oczywiście nad jezioro najlepiej jest przyjechać latem, kiedy pogoda dopisuje i możemy skorzystać w pełni z jego uroków.

Transport

Do Bergamo najlepiej jest dolecieć samolotem. Bardzo często można trafić na promocję biletu i polecieć nawet za 39zł! Między Bergamo, Mediolanem i jeziorem Como często jeżdżą pociągi, którymi szybko dotrzemy do celu.

Nocleg

Jedną z najciekawszych i najtańszych opcji jest wynajęcie pokoju lub mieszkania na portalu airbnb. Znajdziemy tam duży wybór noclegów, w większości, o wiele taniej niż w hotelach. Ta opcja przybliża nas również do poznania mieszkańców i cennych wskazówek dotyczących zwiedzania miasta.

Co zjeść?

Nie obejdzie się bez dobrej pizzy, więc i tym razem warto spróbować tego tradycyjnego dania. W Bergamo i Mediolanie popularna jest pizza na grubym cieście, którą sprzedaje się w kawałkach. W ten sposób można spróbować pizzy w różnych smakach. Oprócz placka popularne są różne rodzaje makaronów. Najpopularniejsza pasta to ta z oliwą i świeżymi pomidorami, znajdziemy ją praktycznie w każdej restauracji. Na deser oczywiście lody! W Mediolanie znajdziecie pyszne lody, układane w kształt róży. W licznych kawiarniach znajdziecie gałki o różnorodnych smakach. Na zakończenie filiżanka espresso. Kawa we Włoszech pija się o każdej porze dnia. Rano najczęściej jest to cappuccino, w późniejszych godzinach espresso. Co ciekawe, w restauracjach i kawiarniach, popularnym zwyczajem jest picie na stojąco. Wtedy płacimy za filiżankę ok.1 €. Jeżeli chcemy delektować się smakiem i usiąść przy stole, za espresso zapłacimy średnio o 2 € więcej.

Kiedy jechać?

Mediolan i Bergamo możemy zwiedzać przez cały rok. W sezonie letnim temperatury dochodzą do 40 stopni, dlatego jeśli jesteśmy nastawieni tylko na zwiedzanie warto pomyśleć o innej porze, kiedy temperatury są przyjemniejsze. Dla jeziora Como natomiast najlepszą porą będzie lato, gdzie będziemy mogli wypocząć na jednej z wielu pięknych plaż. Jak widać wyjazd do Włoch wcale nie musi oznaczać 10-dniowego urlopu. Wystarczy weekend lub 3 dni wolnego. Szukajcie tanich lotów, pakujcie plecak, koniecznie aparat i w drogę!

 

Autor: Justyna Amborska