Tip na trip – Norwegia na 3 sposoby

Norwegia zawsze kojarzyła mi się z dziką naturą, pięknymi krajobrazami i kosztownym życiem. No właśnie, czy rzeczywiście ten skandynawski kraj jest wyłącznie dla turystów, których stać na kosztowne podróże? Niekoniecznie! Dzięki kilku prostym sposobom można zwiedzić ten kraj tanim kosztem, a przy okazji zobaczyć wiele ciekawych form krajobrazu, których nie zobaczycie nigdzie indziej na świecie.

Norweski Raj

Norwegia jest coraz częstszym kierunkiem wakacyjnych podróży. Stosunkowo niewielka odległość od Polski (samolotem do Oslo dolecimy w 1,5h) oraz ciekawy krajobraz przyciąga co roku wielu podróżników. Ten kraj ma do zaoferowania naprawdę wiele. Piękne fiordy, góry, lasy, morze to idealne miejsca do odpoczynku, ale też do uprawiania wielu sportów. W zależności od rejonu możemy zobaczyć rozmaite formy krajobrazu. Osoby lubiące aktywny tryb życia wybierają trudne szlaki górskie oraz wycieczki po fiordach, za to turyści chcący wypocząć wybierają wynajem domku w okolicach morskich kurortów. Jest kilka sposobów na zwiedzanie Norwegii, w zależności od tego, jaki typ turystyki preferujemy.

Nocleg pod namiotem

W krajach skandynawskich jedną z zalet jest to, że możemy praktycznie w każdym miejscu, za darmo rozbić swój namiot. Jest to świetny pomysł na ciepłe letnie dni. Są i odważni, którzy przyjeżdżają tu pod namiot zimą. Taka opcja jest bardzo dobra dla osób, które nie chcą wydać fortuny na hotel czy domek. Dzięki namiotowi, możecie zwiedzić większą część tego kraju i nocować w miejscach z widokiem, którego nie zaoferuje wam żaden hotel. Oczywiście w Norwegii znajdują się także pola namiotowe, gdzie możecie skorzystać z łazienki i prądu. Za takie miejsce trzeba jednak już zapłacić, ale wtedy jest gwarancja, że będziecie mieli ciepłą wodę.

Domki bez obsługi

Ceny w Norwegii potrafią być zabójcze, dlatego turyści, którzy wybierają opcję wynajęcia domku czy pokoju, muszą liczyć się z większymi wydatkami. Rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze, bo przecież mamy dostęp do łazienki i ogrzewanie. Ceny domków zaczynają się od 300 zł w górę. Coraz popularniejsze są miejsca, gdzie apartamenty lub domki są bezobsługowe. To oznacza, że po przyjeździe nie musimy się u nikogo meldować, a przed wyjazdem wrzucamy pieniądze do puszki lub robimy przelew na konto bankowe. W Polsce jest to nadal rzadkość, natomiast Norwedzy są bardzo ufni w tych kwestiach, dlatego takie miejsca nie są dla nich niczym wyjątkowym.

Podróż kamperem

Wybranie opcji kampera będzie idealne dla osób, które chcą na własną rękę zwiedzić Norwegię. W tym kraju odległości między poszczególnymi miastami, czy też atrakcjami, są spore. Nie zawsze też trafimy na jakiś hostel czy wolny nocleg, więc podróżowanie kamperem jest naprawdę świetną opcją. Stan dróg jest bardzo dobry, więc nie ma o co  się martwić. Podobnie jest, jeśli chodzi o pola kempingowe, które możemy znaleźć blisko głównych tras. Posiadając własny kamper, możemy zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Nie musimy martwić się o transport i własną ‘kuchnię’, więc sprawa wyżywienia też zostaje rozwiązana. Osoby, które nie chcą pokonywać długiej trasy kamperem z Polski, mogą wynająć go na miejscu, a do Norwegii dostać się np. samolotem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W zależności od tego, jaką opcję wybierzemy, powinniśmy się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Norwegia nie jest tania, dlatego warto wcześniej zorientować się, co możemy zabrać ze sobą, aby podczas wyjazdu nie zbankrutować. Powinniśmy pamiętać, że Norwegią rządzi natura, dlatego w szczególności powinniśmy zwracać uwagę na tabliczki i ostrzeżenia przed dzikimi zwierzętami. Dodatkowo pamiętajmy o porządku na campingach, bo za śmiecenie grożą wysokie kary. Pogoda zmienia się bardzo szybko. Słoneczna i ciepła, nagle może stać się ponurą i deszczową. Dlatego pamiętajmy o odpowiednich ubraniach. Warto pamiętać, że sezon kończy się we wrześniu i już wtedy w północnej części kraju może pojawiać się śnieg.

 

Autor: Justyna Amborska