Dlaczego warto się uśmiechać i jak wpływa to na nasz organizm?

Ludzie często powiększają swoją garderobę z myślą o tym, aby móc wyglądać jeszcze lepiej i robić jeszcze większe wrażenie na znajomych. Kupują drogie ubrania, samochody, biorą kredyty, żeby zamieszkać w pięknym domu z drewnianą werandą. Lubią zapisywać się na zajęcia, o których głośno w telewizji tylko po to, by móc o nich opowiadać. Ogólnie rzecz ujmując, tworzą sztuczną rzeczywistość, przesączoną pieniędzmi i ideami, które wstyd wygłaszać na głos. Tworzą błędne postrzeganie siebie nawzajem, myśląc, że to właśnie powyżej wspomniane dobra, przedstawią ich w atrakcyjnym świetle. Okazuje się, że największe wrażenie na innych robimy wysyłając im zwyczajny uśmiech. Dlaczego?

Zmienia wszystko!

Wyobraźmy sobie dwie kobiety o podobnej urodzie. Pierwsza ubrana jest w modne ciuchy, które już z daleka skupiają na sobie uwagę. Jej włosy wyglądają, jakby wyszły prosto spod rąk cenionej fryzjerki, a nienaganny makijaż sprawia wrażenie idealnych rysów twarzy. Jednak pomimo tych udogodnień kobieta jest bez wyrazu, dosłownie tak jakby ktoś wymazał z niej wszystkie emocje. Natomiast obok niej spaceruje kolejna przedstawicielka płci pięknej. Odziana jest w przeciętną sukienkę, białe trampki, a jej włosy związane są w niedbały, artystyczny kucyk. Na jej twarzy oprócz delikatnego makijażu, wyróżnia się jeszcze jedna rzecz, która przyciąga jak magnes. Uśmiech. To właśnie ten mimiczny element robi całą robotę. Buzia wygląda nieco młodziej, oczy świecą się jak małemu dziecku, na widok ulubionej zabawki, a cała sylwetka porusza się rytmicznie, jakby zaraz miała zacząć skakać z radości. Dzięki temu kobieta wydaje się otwarta, pomocna i przepełniona miłością, którą chętnie podzieli się z innymi.

Ubierz się w uśmiech!

Uśmiech jest dla ludzi czymś wyjątkowym. Kojarzymy go z samymi przyjemnymi rzeczami, które bezpośrednio potrafią wpłynąć na nasze samopoczucie. Jest on oznaką radości, zadowolenia, szczęścia i życzliwości. Przez ludzi z zewnątrz odczytywany jest jako skutek dobrego nastroju, który towarzyszy nam w danym momencie. Natomiast jego brak sygnalizuje coś dokładnie odwrotnego i działa jak czerwona lampka, świecąca się nam nad głową z komunikatem „UWAŻAJ!”.

Uśmiechnięte osoby wydają się bardziej pewne siebie, przez co są dla nas bardziej atrakcyjne. Dodatkowo kojarzą się nam z czymś przyjemnym, z czymś, co jest dalekie od problemów życia codziennego.

Naukowcy udowodnili, że częste uśmiechanie się lub śmianie powoduje zmniejszenie napięcia zarówno emocjonalnego, jak i fizjologicznego. Skutecznie redukuje poziom stresu, a co za tym idzie, skraca czas nerwowych sytuacji, wydłużając tym samym nasze życie. Choć codzienność nie jest wysłana różami bez kolców, to warto nawet w tych sytuacjach, którym do wywołania uśmiechu daleko, po prostu go sprowokować, ponieważ jest on w stanie, choć na chwile, odsunąć nas od problemu i pomóc spojrzeć na niego z nieco większym dystansem. Nawet sztucznie wywołany uśmiech stymuluje wydzielenie w mózgu hormonów, zwanych endorfinami. Wspomniane hormony szczęścia działają uspokajająco, wzmacniając przy tym nasz układ odpornościowy.

Warto się rozchmurzyć!

Chociaż życie pisze różne scenariusze, zawsze warto pamiętać o uśmiechu. To mały, a zarazem niezwykle ważny element naszego ‘Ja’. Płynące z niego korzyści, wiążą się zarówno z aspektami fizycznymi, jak i psychicznymi. Pamiętajmy również, że ta czynność jest zaraźliwa, a wizja ludzi zarażonych uśmiechem, nie jest znowu taka straszna. Dlatego posyłajmy go każdemu, kogo spotkamy. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a dla drugiej osoby może być bezcenny!

Autor: Jesica Nocek