Technologia AR w kaskach motocyklowych? Z Seemore to możliwe!

Tylko w 2019 roku na Polskich drogach doszło do 2640 wypadków z udziałem motocyklistów. Ta liczba może przerazić i skłonić do przemyśleń. Wrocławscy przedsiębiorcy z firmy Seemore z pomocą profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego chcą wyjść naprzeciw wszystkim fanom dwóch kółek i uczynić jazdę bezpieczniejszą.

AR w służbie bezpieczeństwu

Tę technologię możecie znać ze smartfonów, tabletów, PS Vity oraz kilku innych urządzeń. W skrócie chodzi o wyświetlanie wirtualnych obiektów w świecie rzeczywistym. Jak to wykorzystać, aby podnieść bezpieczeństwo na drogach? Wystarczy zainstalować AR w szybie kasku! Ta innowacyjna metoda ma wyświetlać podstawowe informacje na szybie skorupy tak, aby motocyklista nie musiał odrywać wzroku od jezdni!

Na wizjerze mogą pojawić się takie dane jak prędkość oraz informacje dotyczące nawigacji. Dodatkowo kask ma zapewnić wyświetlanie informacji o połączeniach przychodzących oraz wykorzystać tryb jazdy w grupie bez potrzeby wykorzystania telefonu

To dobre wiadomości, dla wszystkich, którzy lubią przemierzać kolejne kilometry w swojej ekipie. Z badań wynika, że motocyklista dzięki temu rozwiązaniu może zyskać aż 1,5 sekundy. To wiele w przypadku zagrożenia życia.

Jest finasowanie!

Seemore, czyli firma stojąca za autorskim projektem, otrzymało niebagatelną kwotę trzech milionów złotych od Narodowego Centrum Badań rozwoju. Projektanci wraz z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej będą badać reakcję motocyklistów na wyświetlane informacje.

Możemy analizować reakcje i procesy poznawcze, aby pozytywnie wpływać na zachowanie podczas jazdy. Planujemy badania typu EGG oraz eye tracking, które pomogą nam w dopracowaniu modułu, tak, aby motocyklista mógł w bezpieczny sposób widzieć obraz pozorny kilka metrów przed swoim wzrokiem”. – zapewnienia Ekspert do spraw badań użytkowników i symulacji w Seemore – Damian Derlukiewicz

Póki co badania dowodzą, że dzięki temu innowacyjnemu projektowi kierowcy są w stanie polepszyć swój czas reakcji o 28%. To niesie za sobą nadzieje, że wynik być może będzie jeszcze lepszy! Mówiąc o finansowaniu, warto wspomnieć także o tym, że wrocławianie chcą pozyskać 1,3 miliona złotych od inwestorów. Jeśli ktoś z was jest zainteresowany, to akcje można kupować od listopada ubiegłego roku, więcej znajdziecie TUTAJ!

Nie tylko motocykliści?!

Dokładnie! Projektanci chcą, aby ich projekt ratował nie tylko życie motocyklistów, ale także służby mundurowe. Gdyby udało się spełnić wszystkie założenia projektowe, Seemore może służyć np. strażakom.

Nasza technologia będzie mogła zostać użyta w przyszłości także w celu poprawy jakości pracy i bezpieczeństwa służb mundurowych. Przykładowo Straż Pożarna mogłaby zastosować technologię w hełmach, co także mogłoby wpłynąć na czas reakcji czy komunikację w sytuacji zagrożenia” – dodaje Wojciech Trelak, CTO Seemore.

Zatem kiedy?

Planowo projekt ma ukazać się w 2022 roku. Póki co nie wiadomo, jaka będzie cena kasku. Wiadomo jednak, że producenci początkowo stawiają na segment premium, jednak z czasem gadżet ma pojawić się w segmencie medium i medium plus. Zajrzyjcie na oficjalną stronę!

Autor: Mateusz Jamroz