Laptop gamingowy, czy jest w stanie zastąpić PC?

W dawnych latach komfortowe granie poza domem było praktycznie niemożliwe. Ot trzeba było inwestować w przenośną konsolę, na której niestety pojawiały się porty pełnych tytułów. Drugim rozwiązaniem na granie poza domem było zabieranie całego PC do znajomych na LAN Party. Na szczęście czasy się zmieniły, a granie poza domem jest już znacznie łatwiejsze (i to w najwyższej możliwej jakości). Wszystko za sprawą laptopów gamingowych.

To jak to właściwie jest?

Technologia tworzenia podzespołów komputerowych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wystrzeliła do przodu w takim stopniu, że najlepsze karty graficzne mogą zmieścić się do mniejszych urządzeń. Właśnie takowymi są laptopy przeznaczone dla graczy. Dzięki temu rozwiązaniu gracze mogą grać w swoje ulubione, pełnoprawne tytuły na urządzeniu, które jest znacznie mniejsze od PC Tower. Tak jak wspomniałem, w dawnych latach, aby pograć ze znajomymi w jednym pokoju, trzeba było zabrać ze sobą wszystkie dodatkowe urządzenia. Monitor, klawiatura i myszka. A granie np. w kawiarni albo w szkole było marzeniem ściętej głowy.

GTA w bibliotece? A może szybki mecz w Overwatch podczas wykładu? Nic nie stoi na przeszkodzie! Laptopy gamingowe pozwolą Wam na odpalenie większości nowych tytułów w naprawdę dobrych ustawieniach graficznych!

Design? Na pewno odpowiada wszystkim graczom. Ten jest zazwyczaj „z pazurem”, głównie z czerwonymi detalami. Przecież nie ma nic bardziej gamingowego od czarnej maszyny z czerwonymi LED’ami. Stylistyka tych maszyn zazwyczaj jest mocno futurystyczna, a najbardziej futurystycznym laptopem dla graczy jest na pewno ASUS Rog Zephyrus Duo, który z pewnością zachwyca designem, pomysłowością oraz ceną.

BUILD QUALITY, czyli Wykonanie

W ciągu ostatnich kilku lat miałem przyjemność korzystania z kilku modeli laptopów gamingowych. Wszystkie charakteryzowały się tym, że były wykonane z metalu! To naprawdę cudowne rozwiązanie, bo dzięki temu czuć wysoką jakość wykonania, wszystkie elementy są doskonale spasowane, więc nic nie trzeszczy, a szczotkowane aluminium może się naprawdę podobać. Jedyny mankament niektórych modeli jest taki, że bardzo łatwo się „palcują” – a to przecież piekło estetów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa gamingowego?

To, że parametry są ważne dla graczy, wiadomo od dawna. Jednak są pewne elementy, na które warto rzucić okiem podczas wybierania takiego laptopa. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na możliwość rozszerzenia pamięci np. o dysk SSD M2. Takie rozwiązanie pozwoli wam zostawić cały HDD tylko na gry. Druga rzecz to waga urządzenia!

Laptopy gamingowe szczycą się swoją „kompaktowością”. Jednak niektóre potrafią ważyć prawie 3 kilogramy. Ostatnim elementem jest rozmiar ekranu, zazwyczaj laptopy gamingowe występują w konfiguracjach 15 cali albo 17 cali.

Gamingowy, a nie tylko dla graczy!

Warto wspomnieć także, że laptopy gamingowe nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla graczy. Ich wysokie parametry mogą sprawdzić się w pracy nad dużymi projektami graficznymi, podczas montowania i renderowania filmów, a nawet podczas obróbki zdjęć. Dzięki temu każdy możne pograć, a nawet pracować w komfortowych warunkach z dala od swojego domu!

 

Autor: Mateusz Jamroz