Netflix ,,You” – Na ile Londyn z ekranu jest prawdziwy?

,,Jeśli jesteście tutaj dlatego, że zacząłem mordować ludzi, odczepcie się” – napisał na swoim Instagramie Penn Badgley. Penn to odtwórca głównej roli w kultowym serialu ,,Ty”, gdy jego konto dobiło do miliona obserwatorów. Okazuje się bowiem, że Joe Goldberg, permanentny kłamca, stalker i morderca budzi sympatię, a przecież nie o to chodziło twórcom. Choć zjawisko romantyzacji antybohaterów jest w dzisiejszych czasach coraz częstsze i bardziej bezpardonowe niż kiedyś, w dzisiejszym artykule skupimy się bardziej na miejscu akcji czwartego – i zarazem najnowszego – sezonu serialu.

Escape to London!

O tym, że najnowszy sezon przeniesie nas do Wielkiej Brytanii, informował już teaser serialu. Każdy z nas był wówczas ciekaw, jak potoczą się dalsze losy Goldberga, który zabił żonę i sfingował własną śmierć. Trzeba przyznać, że ucieczka do Europy i zmiana tożsamości wydawała się logicznym krokiem. Jak się w końcu okazało, Joe osiadł w największym mieście Wielkiej Brytanii, przedstawiając się od tej pory jako Jonathan Moore.

Darcy Collage nie istnieje!

Chwilę później okazało się, że niejaki Pan Moore, który w Londynie pojawił się niemal znikąd, zostaje wykładowcą akademickim na jednym z londyńskich wydziałów. Jeśli Londyn to miejsce, w którym posadę wykładowcy można wygrać w paczce chipsów, to jest to dobre miejsce dla każdego, kto chciałby zacząć swoje życie od nowa. A tak naprawdę uczelnia, na której wykłada Jonathan, Darcy College – jest fikcyjna.

Tworząc swoje produkcje, Netflix stara się uczynić je zrozumiałymi dla odbiorców z całego świata.

W rozumieniu Brytyjczyków college nie jest domyślną nazwą wyższej instytucji naukowej, a raczej pewnym jej odłamem. College to także mniejsza uczelnia, która nie zdobyła do tej pory statusu uniwersytetu – co nie wpływa korzystnie na jej renomę.

Wracając do samego Londynu – sceny z Darcy College nagrywane były w Royal Holloway University of London. Budynek uczelni to prawdziwa uczta dla fanów architektury. Kampus powstał jeszcze w 1879 roku z inicjatywy przedstawiciela brytyjskiej burżuazji, którym był Thomas Holloway. Pierwotnie oferta uczelni skierowana była jedynie do kobiet, a uroczystemu otwarciu instytucji towarzyszyła sama królowa Wiktoria. Royal Holloway University of London jest więc nie tylko piękną budowlą zdobiącą Londyn, ale i prawdziwym wehikułem czasu. Szkoda, że twórcy wymyślili swój własny uniwersytet, rezygnując z powołania się na jedną z najbardziej prestiżowych uczelni na terenie Wielkiej Brytanii.

netflix.com

Jonathan chodzi do pracy na pieszo… 60 kilometrów?!

Już na początku serialu widzimy, że Jonathan prowadzi zdrowy tryb życia – nie jeździ metrem ani już tym bardziej samochodem. Lubi spacery, dlatego w dotarciu na uczelnię pomagają mu zwykle tylko i wyłącznie jego własne nogi. Nie zapominajmy jednak, że mowa o spacerze po Londynie. Błyskotliwe oczy internautów bardzo szybko wychwyciły odległość, jaką musielibyśmy pokonać z mieszkania Jonathana – South Kensington – do Egham, gdzie mieści się Royal Holloway University of London.

Na podstawie lokalizacji tych dwóch miejsc obliczono, że jest to odległość – około – 30 mil, a więc 64 kilometrów. W tym przypadku szczególnie widać niedociągnięcia twórców, którzy mogli przecież osadzić uczelnię Jonathana gdzieś bliżej lub – co typowe dla mieszkańców Londynu – wzbogacić jego codzienną rutynę o korzystanie z metra, o wiele wygodniejszego od samochodów lub chodzenia na pieszo przez to naprawdę wielkie i tłoczne miasto.

Ile zarabia Jonathan?

,,Uwielbiam to mieszkanie. Urok, wbudowane regały, kominek w każdym koncie. Williamsburg się nie umywa” – te słowa wypowiada w jednej ze scen główny bohater. I ma całkowitą rację! Mieszkanie, w którym się rozgościł to prawdziwa, klimatyczna perełka, osadzona dodatkowo w urokliwej i niemiłosiernie drogiej dzielnicy Londynu. South Kensington opływa w przepiękne, wiekowe kamieniczki i muzea. Właśnie w tej okolicy znajdziecie Natural History Museum, Science Museum oraz Victoria and Albert Museum.

Jak to możliwe, że Jonathan mógłby opłacić coś tak kosztownego jedynie z pensji wykładowcy, nawet przy założeniu, że przed wyjazdem z Ameryki okradł martwą Love? Średnia pensja wykładowcy w Wielkiej Brytanii to 46 tysięcy funtów rocznie, dlatego i w tym miejscu brytyjscy fani zarzucili twórcom opowiadanie bajek.

Podsumowując…

Joe to farciarz, który ,,po znajomości” zamieszkał w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Londynu. Następnie rozpoczął pracę wykładowcy (jakie to proste!) oraz uwikłał się w kolejną toksyczną relację. Tym razem z córką jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Pomijając fakt, że zbyt wiele tu zbiegów okoliczności i szczęścia, czwarty sezon ,,Ty” przede wszystkim wkurza.

Z perspektywy widza doskonale patrzy się na estetykę serialu, a sama historia przyjemnie rozkręca się w drugiej części ostatniego sezonu, ale… my zaliczamy się do tych, którzy wierzyli, że tym razem Joe wreszcie się doigra, kończąc w więzieniu. Nic z tych rzeczy! Możemy być pewni, że w kolejnym sezonie Joe Goldberg popełni te same, już niemal nudne błędy. Problem w tym, że nowy status społeczny może oddalić go od wymiaru sprawiedliwości jeszcze bardziej niż dotychczas…

Autor: Aleksandra Kucza