Italian Design Day 2023 – Jakość, która rozświetla, czyli włoskie wzornictwo oświetleniowe!

Italian Design Day 2023 to wydarzenie, które powstało z miłości do włoskiego wzornictwa. Nie bez powodu jakość włoskich produktów idzie w parze z estetyką. Koncept MADE IN ITALY sam w sobie stał się marką, a produkty opatrzone tym znakiem mają ogromną wartość niematerialną. Dzięki zaproszeniu Biura ICE-Agencji w Warszawie, we współpracy z Ambasadą Włoch i Włoskim Instytutem Kultury byliśmy na IDD 2023 i jesteśmy o-cza-ro-wa-ni!

MADE IN ITALY (national branding) to symbol jakości połączonej z pięknym, ponadczasowym designem!

Czym jest wzornictwo przemysłowe? W skrócie jest to dziedzina twórcza, która skupia się na projektowaniu wyrobów użytku codziennego, przeznaczonych do szerszej produkcji. W przypadku włoskiego wzornictwa twórcy czerpią z głęboko zakorzenionej tradycji włoskiego rzemiosła sięgających czasów średniowiecznych miasteczek. Nie bez powodu Włochy uważane są za kolebkę kultury Europy i absolutnie nie jest to przypadek!

Wystawa Światła

Konferencja została połączona z wystawą nowoczesnych i historycznych lamp, które pochodzą z prywatnej kolekcji Fulvio Ferrariego. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy podziwiać oryginalne egzemplarze lamp pochodzące z okresu między 1950 a 1980 rokiem.

Jak podkreślił sam kolekcjoner, w większości są to tzw. ‚lampade anomale’ – nie zawsze dające światło.

Prezentowane na wystawie wyroby oświetleniowe w większości mają już znaczenie historyczne. Przełom lat 60. i 70. był kluczowym okresem dla rozwoju włoskiej sztuki wzornictwa, co niewątpliwie odzwierciedlały prezentowane modele. W każdym z nich można dostrzec ogromną wyobraźnię i kreatywność włoskich projektantów. Niebanalna zabawa formą, w której kluczową rolę odgrywa spójne połączenie kolorów, nieoczywistych kształtów i przede wszystkim materiałów. Całość charakteryzuje się wyjątkową grą świateł załamującą się względem położenia ludzkiego oka.

Wystawa to również goście. Swoje wystąpienia mieli między innymi ambasador Włoch w Polsce Pan Luca Franchetti Pardo, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie Pan Fabio Troisi oraz Dyrektor Italian Trade Agency Pan Paolo Lemma. Każdy z wyżej wymienionych prelegentów przedstawił cel wystawy oraz to, jak ważne w kulturze jest znaczenie słów MADE IN ITALY.

Podróż, która zaczęła się w latach 50-tych i możemy śledzić jej rozwój do lat teraźniejszych.” – Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Jakość i piękno włoskich wyrobów pozostała do dzisiaj. Przysłowiową kropkę nad „i” postawiła tu druga część wystawy poświęcona nowoczesnemu wzornictwu oświetleniowemu. Pod nazwą „The Italian Brands Showcase” skrywało się 31 lamp i 3 fantastyczne fotele. Mieliśmy okazję przyjrzeć się eksponatom o niepowtarzalnym sznycie, które łącza w sobie jakość i piękno włoskiego design’u. Na wystawie znajdziemy wyroby prestiżowych włoskich marek takich, jak: Artemide, Gallotti&Radice, Giopato&Coombes, B&B Italia, Flos, Zafferano oraz Slamp. Zastanawiacie się, które zrobiły na nas największe wrażenie? Wszystkie! 🙂 Ale szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na 3 z nich.

Photo credit: giopatocoombes.com

Lampy marki Giopato&Coombes z kolekcji CIRQUE i GIOIELLI. Wyróżnia je niesamowita dbałość o detal, niepowtarzalne połączenie mosiądzu ze szkłem. Finezja i lekkość całości zapiera dech w piersiach, jest to perfekcyjne połączenie klasyki z nowoczesnością.

Photo credit: Artemide.com

Marka Artemide funkcjonuje na rynku już od ponad 60 lat, kolekcjonując w swoim dorobku tysiące niesamowitych modeli. Na wystawie prezentowane są lampy wiszące z kolekcji Stellar Nebula. Unikatowe klosze lamp zostały wykonane z ręcznie dmuchanego szkła, które zostało pokryte specjalną powłoką PVD nadającej im niepowtarzalnych, kolorowych refleksów.

Photo credit: Slamp.com

Lampy marki SLAMP są określane mianem ręcznie tworzonej poezji prosto z Włoch. Od 1994 roku znane grono architektów i projektantów opracowują ich produkty wycinając i kształtując niepowtarzalne, designerskie formy z wysoko jakościowych materiałów. Na wystawie znalazły się lampy z nowej kolekcji CLIZIA MAMA NON MAMA, które kształtem przypominają wiszący bukiet samych płatków, a subtelnie przebijające się światło przez pojedyncze płatki powoduje, że tę wiszącą sztukę możemy przyrównać do chmurki na niebie.

Podsumowując, jeżeli jesteście w Warszawie lub planujecie w niej być koniecznie odwiedźcie Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Wystawa znajduje się w Hali
im. Wandy Telakowskiej i potrwa do 2 kwietnia 2023 roku.