Paryż 2024 – Co symbolizuje nowa pochodnia olimpijska?

source: paris2024.org

Pochodnia olimpijska, czyli kultowy przedmiot Igrzysk, ucieleśnia tożsamość każdej edycji poprzez swój design. Tak więc jest to dzieło sztuki samo w sobie, które musi odzwierciedlać obraz nadchodzących Igrzysk w Paryżu. To zadanie przypadło francuskiemu projektantowi Mathieu Lehanneurem.

Mathieu Lehanneur jest znany na całym świecie ze swojego talentu do łączenia technologii, sztuki oraz dobrego designu. Urodzony w 1974 roku jest jednym z nielicznych projektantów swojego pokolenia, którzy mogą objąć tak szeroki zakres kreatywnych dziedzin.

source: paris2024.org
source: paris2024.org

JEDYNA W SWOIM RODZAJU

Opierając się na trzech głównych motywach – równości, wodzie i pokoju, wybranych przez projektanta w celu dopasowania do wartości gier, Lehanneur starał się stworzyć pochodnię, która byłaby minimalistyczna, charakterystyczna i niemal elementarna.

„Jednym z największych wyzwań tego projektu był fakt, że pochodnia musi poradzić sobie z potencjalnie ekstremalnymi warunkami klimatycznymi, co czyni ją obiektem o dużej złożoności technicznej.” – tłumaczy projektant

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system bocznych rowków umieszczonych z tyłu pochodni, które sprawiają, że płomień jest jeszcze piękniejszy, bardziej widoczny i prawie niesłabnący.

Kolor jest również nieprzypadkowy. Bardzo jasne, miękkie złoto, czyli kolor podobny do tego, jaki można uzyskać, mieszając odcienie złota, srebra i brązu medali.

source: paris2024.org

RÓWNOŚĆ

To właśnie równość jest siłą napędową Igrzysk Paris 2024. Wkładanie takich samych ambicji w organizację Igrzysk olimpijskich, jak i paraolimpijskich było kluczowym założeniem od samego początku. Od emblematu, maskotek, aż po projekt pochodni, który będzie taki sam w przypadku obu imprez. Aby odzwierciedlić tę ambicję, projekt pochodni jest idealnie symetryczny, zarówno w poziomie, jak i w pionie.

WODA

Jest sercem Paryża. Nikt nie wyobraża sobie stolicy Francji bez Sekwany. To właśnie woda zainspirowała efekty fal oraz wibracji żywiołu. Przyglądając się pochodni z bliska, możemy zaobserwować zmarszczki i ruchy wody, a także odbicia światła na jej powierzchni.

POKÓJ

Być może przesłanie aktualne jak nigdy dotąd. Igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie zawsze były symbolem pokoju. Już w starożytnej Grecji płomień olimpijski niósł ludziom i narodom przesłanie jedności. Dziedzictwo tysiącletniej tradycji, która symbolizuje ideał olimpijskiego rozejmu.

source: paris2024.org

ZERO WASTE DESIGN?

Pochodnia jest produkowana przez firmę ArcelorMittal, wiodącego na świecie producenta stali i oficjalnego partnera Igrzysk Paris 2024. W sumie ArcelorMittal wyprodukuje 2000 pochodni, czyli pięć razy mniej niż podczas poprzednich edycji igrzysk. Pochodnie produkuje się przy użyciu stali pochodzącej w 100% z recyklingowanego złomu.