Jak urządzić mieszkanie, aby czuć się w nim dobrze?

Często przed zakupem wymarzonego mieszkania wyobrażamy sobie jego wnętrze oraz jakie dekoracje sprawią, że poczujemy się w nim dobrze. Po przeglądnięciu stu katalogów i po przejściu dwudziestu sklepów orientujemy się, że nie jest to taka łatwa sprawa. Chcemy stworzyć idealne miejsce do życia, o którym tak bardzo marzyliśmy, ale nie wiemy, czy te wszystkie dekoracje będą do siebie pasować, a do tego, czy ten odcień ścian będzie faktycznie pasował do dywanika, który kupiliśmy na bazarze rok temu.

Chyba każdy z nas po ciężkim dniu w pracy marzy o tym, aby wrócić do domu, włączyć ulubioną muzykę i odpocząć na swojej wygodnej kanapie. Dom powinien kojarzyć nam się z miejscem przytulnym, gdzie możemy się zrelaksować, czuć komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie. Dom to również miejsce, w którym możemy być sobą, dekoracjami wyrażać swoją osobowość i emocje. W takim razie jak dobrać wyposażenie, aby wszystko było spójne, a w dodatku sprawiało, że czujemy się dobrze?

Na to, jak czujemy się we własnym domu wpływa wiele rzeczy. Wyposażenie, kolory ścian, dekoracje, porządek, czy nawet atmosfera jaka w nim panuje. To wszystko decyduje o tym, czy chętnie wracamy do swojego gniazdka, czy też nie. Mam nadzieję, że poniższe rady pomogą Ci chociaż trochę urządzić wymarzone mieszkanie i sprawią, że poczujesz się w nim dobrze.

Zainspiruj się!

Przeglądnij strony z inspiracjami jak udekorować mieszkanie. Zajrzyj na Tumbler, Instagram czy Pinterest. Znajdziesz tam wiele klimatycznych wnętrz i pomysłów na to, jak zagospodarować przestrzeń. Nie warto podążać ściśle za modą. Może uda Ci się połączyć kilka stylów w jeden i stworzyć zupełnie zwariowaną kreację. Ważne, żeby mieszkanie oddawało twoją osobowość, to TY masz czuć się w nim komfortowo.

Postaw na jakość!

Czasami warto wydać na więcej pieniędzy, jeśli dana rzecz jest tego warta. Zamiast koca z polaru za 10zł, który skurczy się po pierwszym praniu, wybierz koc wełniany, który posłuży na długie lata. Szukając dekoracji rozglądaj się za ciekawymi dodatkami, które są zrobione z naturalnych materiałów lub zwyczajnie zwróciły Twoją uwagę. Jeśli na początku stawiasz na jakość, to możesz zapomnieć o dodatkowym wydatku na następne kilka lat.

Kolor ścian

Wybór farb do ścian nie jest łatwy. Zastanawiasz się, czy meble będą pasować do ścian lub, czy kolor jest zgodny z nowymi trendami? Najlepiej kierować się tym do czego dane pomieszczenie będzie Ci służyć. Są kolory, których powinno się unikać. Jest to np. kolor czerwony, który działa pobudzająco i przytłaczająco. Ciemne wnętrza mają swoich fanów, lecz farby takie jak granat, ciemna zieleń czy fiolet powinny być zarezerwowane do pomieszczeń, gdzie dociera dużo światła. W małych mieszkaniach stawiaj na jasne kolory, dzięki temu optycznie staną się większe. Zieleń jest odbierana jako kolor przyjazny i wprowadzający harmonię, za to kolory szary i beżowy zazwyczaj pasują do większości mebli i wyposażenia.

Pamiątki

Za każdym razem wracając z wakacji, przywozisz sobie kolejną zdobycz w postaci obrazka, magnezu, pocztówki czy ozdobnej kuli? Dobry pomysł, dopóki mieszkanie nie zaczyna przypominać stoiska na bazarze, a regały witrynek sklepowych. Najlepiej jak ustawisz je w jednym miejscu. Stwórz mały kącik do wspominania pięknych chwil, a przy okazji stanie się wyjątkową dekoracją, ale pamiętaj, wszystko z wyczuciem! Ze zdjęciami i obrazami jest podobnie. Mogą dekorować wnętrze i przypominać nam o bliskich i wspaniałych miejscach, które odwiedziliśmy, ale unikaj ilości zbliżonej do tych w muzeum.

Porządek!

Jak na to nie spojrzeć, każdy go lubi. Warto jest wydzielić poszczególne pomieszczenia do konkretnych celów. Przeznacz jeden pokój do spania, w którym nie będzie miejsca na pracę. Przemyśl pomieszczenie, w którym będziesz przygotowywać i jeść posiłki oraz miejsce do relaksu. Pamiętaj, im mniej przedmiotów w mieszkaniu, tym łatwiej będzie Ci utrzymać porządek i ogólny ład.

Prawdziwy sekret? Dobra atmosfera!

Nawet we wnętrzu, które jest pięknie zaprojektowane i zadbane, nie będziemy czuć się dobrze, jeśli atmosfera pomiędzy domownikami jest napięta. Bardziej niż o dobór wyposażenia do mieszkania zadbaj o relacje i atmosferę, ponieważ to dzięki nim będziesz czuć się komfortowo i swobodnie. Pięknie urządzone mieszkanie + dobra atmosfera sprawią, że Twój dom stanie się miejscem z Twoich marzeń, w którym będziesz czuć się świetnie!

 

Autor: Justyna Amborska