MSG Sphere – Rewolucja obrazu i dźwięku zamknięta w formie cyfrowej kuli!

source: Sphere Facebook

MSG Sphere to jedyny taki obiekt muzyczno-rozrywkowy na świecie… na razie! Arena w kształcie kuli jest dosłownie na wykończeniu i powstaje w rozrywkowej stolicy świata, czyli Las Vegas. Projekt został ogłoszony przez Madison Square Garden Company w 2018 roku, a budowa rozpoczęła się już rok później. Otwarcie obiektu zaplanowano na drugą połowę 2023 roku. Czy jest to obiekt, który odmieni oblicze rozrywki na zawsze? Sprawdźmy!

The Sphere

Czym tak naprawdę jest The Sphere? To rewolucyjne miejsce, w którym będziemy mogli oglądać, a raczej doświadczać, wciągające pokazy, koncerty i wydarzenia! Okazuje się, że kształt kuli to geometrycznie najlepszy kształt dla konstrukcji tego typu. Areny widowiskowe istniały już w starożytności, ale to dzięki najnowszej technologii przystosowanej do kuli będziemy mogli doświadczyć rozrywki na nowo.

source: Sphere Facebook

2 miliardy $ w imię sztuki

Początkowo budowa MSG Sphere Las Vegas miała kosztować około 1,7 miliarda dolarów. Jednak według ostatnich doniesień cena budowy obiektu rozrywkowego wzrosła o 300 milionów dolarów i osiągnęła obecnie poziom 2,2 miliarda dolarów.

Średnica MSG Sphere to 366 metrów, co czyni ją jedną z największych kulistych konstrukcji na świecie

Jej zewnętrzną część pokryje ekran LED o wysokiej rozdzielczości, który będzie wyświetlał dynamiczne, 360-stopniowe efekty wizualne widoczne z wielu kilometrów. Sfera będzie mogła pomieścić 20 000 widzów, z czego 18 000 miejsc będzie siedzących. Dodatkowo każde z nich będzie miało dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu.

The Sound

Inżynierowie MSG wyposażyli obiekt we wciągający system dźwiękowy, który wykorzysta technologię kształtowania wiązki. To rozwiązanie pozwoli na kierowanie dźwięku do określonych miejsc w obiekcie. Mało? Basy poczujemy za pomocą głośników zamontowanych w podłodze. W ten sposób jego wibracje odczuje każde siedzisko.

The Sphere zaprojektowano z myślą o muzyce i sztuce. Doświadczenie dźwięku na nowo było tu priorytetem

To bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że większość dużych multi-milionowych tras koncertowych odbywa się na obiektach sportowych. Stadiony sportowe, jak sama nazwa wskazuje, nie są do końca przystosowane dla muzyki. Wybierając płytę, trybuny lub loże VIP na tego typu obiektach, będziemy skazani na doświadczanie muzyki w innym wymiarze. MSG Sphere jest w pewnym sensie jednym wielkim głośnikiem. To pozwoli doświadczyć technologię porównywalną do Dolby ATMOS na żywo!

source: MSG Studios

Ekran, jakiego świat nie widział!

The Sphere wyposażono w ekran o rozdzielczości 16k, który sprawi, że widzowie doświadczą niespotykanej dotąd technologii. Jego rozmiar oraz rozdzielczość sprawi, że kształt kuli w pewnym sensie zniknie. Ta sztuczka sprawi, że widzowie, będą otoczeni fotorealistycznym obrazem, który przeniesie ich do innego wymiaru. Czy nie tak wyglądały właśnie podróże Inżynierów z Prometeusza Ridleya Scotta?

Jesteście ciekawi, jak to wszystko będzie wyglądać? Poniżej klip YouTube od Vegas Publicity, który przeniesie Was do innego wymiaru.

Premiera!

Już tej jesieni pierwsi widzowie będą mogli doświadczyć dwóch widowisk z cyklu Sphere Experience. Postcard from Earth to pierwszy program stworzony w celu pełnego wykorzystania technologii XXII wieku. Produkcja jest obecnie w toku i zaoferuje wyjątkową perspektywę na wspaniałe piękno życia na Ziemi w niespotykanej dotąd skali. Za obraz będzie odpowiadał Darren Aronosfky, twórca filmowych hitów takich, jak Źródło, Noe, Requiem dla snu oraz Mother!.

To jednak nie wszystko! Pierwszym zespołem, który wystąpi w MSG Sphere Las Vegas będzie U2, które powraca na scenę ze specjalną serią koncertów. U2:UV Achtung Baby Live at Sphere to nie z tego świata wydarzenie muzyczne na żywo, podczas którego największy na świecie zespół rockowy uruchomi najnowocześniejszą salę koncertową na świecie.