UniWave200 – Energia fal przekształcona w czystą energię elektryczną

Photo credit: waveswell.com

Technologia na pomoc planecie! Poznajcie pływający generator, przekształcający energię fal oceanicznych w energię elektryczną o zerowej emisji. Ostatnimi czasy wiele działo się w Tasmanii, gdzie australijski startup Wave Swell Energy rozpoczął pracę ze swoim innowacyjnym urządzeniem UniWave200. Zadaniem wynalazku jest przekształcenie energii fal z oceanu w energię elektryczną. Wyniki pracy z maszyną okazały się zaskakująco satysfakcjonujące, a firma – która od dłuższego czasu koncentrowała się na produkcji zrównoważonej i bezemisyjnej energii bez użycia zanieczyszczeń – mogła poszczycić się doskonałymi wynikami, którymi zaowocowała cała praca.

UniWave200 – co to takiego?

Swoistego rodzaju filarem dla UniWave200 jest UniWave – utrzymujące się na powierzchni wody sprytne urządzenie, które możemy holować do wybranego obszaru przybrzeżnego, a następnie… podłączyć do lokalnego źródła zasilania! Jeśli tego rodzaju nowiny ze świata technologii to Wasz konik, być może słyszeliście już wcześniej o słupie wody (OWC). To właśnie z tej koncepcji czerpie technologia UniWave. Działanie OWC opisać można najprościej, jako unoszenie się i opadanie. W momencie, kiedy tuż nad nim znajdują się fale, popychając powietrze do górnej turbiny, wytwarzającej energię elektryczną, dostarczaną do sieci poprzez kabel.

Photo credit: waveswell.com

Człowiek i robot – dream team

Wszystko zaczęło się w Grassy na wyspie King Island, gdzie na początku 2021 roku rozpoczęły się pracy australijskiej firmy. Gdy już zainstalowano jednostkę UniWave200, w czerwcu tego samego roku teoria obróciła się w czyny z krwi i kości – nareszcie rozpoczęto dostarczanie energii elektrycznej do sieci Hydro Tasmania!

Zaczęło się od pracy z niewielkimi obszarami morskimi, ponieważ wciąż był to etap testów i nauki poprzez błędy.

Następnie maszyną można było sterować zdalnie, ale i tu nadal wymagane było czujne oko człowieka, sprawującego pieczę nad pracą wciąż udoskonalanego robota. Jak wszyscy jednak wiemy, ,,ciężka praca popłaca’’ i mimo trudnych warunków pogodowych, dziś UniWave200 uznać można za część struktury źródeł energii wykorzystywanych do usprawnienia życia w King Island.

Ekologicznie i tanio

Wave Swell – dzięki swojej technologii – oferuje współczesności całą gamę natychmiastowych rozwiązań. Jak twierdzi firma: „Kiedy świat zaczyna przechodzić na stuprocentowo odnawialne źródła energii, my jesteśmy w stanie dostarczać spójną i tanią energię do sieci energetycznych na całym świecie, odgrywając swoją rolę w kombinacji rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie na zrównoważoną energię. Jednocześnie technologia Wave Swell załagodzi zmiany klimatu poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla oraz uchroni linie brzegowe przed erozją”. Firma opowiada się za wyparciem drogiego oleju napędowego, nawet w najodleglejszych zakątkach Ziemi, a także złagodzić zjawisko erozji wybrzeża, głównie dzięki rozmieszczeniu jednostek GPW, spełniających funkcję falochronów.

W przyszłości Wave Swell planuje dostarczać energię elektryczną podłączaną do sieci na dużą skalę – na co już teraz czekamy!

AUTOR: ALEKSANDRA KUCZA