Szyby fotowoltaiczne to rewolucja energetyczna!

Wyobraźmy sobie przez chwilę, że wszystkie szyby w biurowcach, wieżowcach i samochodach potrafią wytwarzać prąd – czy to nie piękna wizja? Okazuje się, że to całkiem realna wizja! Polska spółka ML System uzyskała homologację od Transportowego Dozoru Technicznego, co oznacza, że produkt spełnia wszelkie wymagania techniczne i jest całkowicie bezpieczny, co sprawia, że prawdopodobnie już w 2020 roku możemy być świadkami pierwszych fotowoltaicznych szyb w samochodach, autobusach i pociągach.

Kropki kwantowe

Wszystko to będzie możliwe, dzięki zastosowaniu nanomateriałów, a konkretniej kropek kwantowych, które dzięki swoim nanowymiarom są zupełnie niewidoczne na transparentnych, szklanych powierzchniach. Kropki kwantowe do tej pory były wykorzystywane w medycynie, biotechnologii, czy elektronice. Okazuje się jednak, że mogą również zrewolucjonizować fotowoltaikę.

Możemy być pewni, że jeżeli zapowiedzi o odłożeniu na półkę paliw kopalnych się spełnią, to szyby fotowoltaiczne będą ogromnym przełomem w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Czy to się opłacA?

Produkcja NanoPV- bo tak nazwane zostały fotowoltaicze szyby – wymaga specjalistycznej technologii, lecz sposób nakładania kropek kwantowych na powierzchnie ma być prostym oraz tanim rozwiązaniem, co pewnie nie przełoży się na niskie ceny takiego produktu. Przynajmniej na początku. Można jednak przewidywać, że ze względu na poszukiwania ekologicznych rozwiązań pozyskiwania energii elektrycznej, fotowoltaiczne szyby będą najrozsądniejszym wyborem, gdyż przewiduje się, że NanoPV będą w stanie wytworzyć porównywalne ilości prądu do standardowych ogniw fotowoltaicznych opartych na krzemie.

nie tylko transporT

NanoPV mogą być wykorzystane nie tylko w transporcie. Abstrakcyjnym przykładem może być możliwość naładowania baterii telefonu od okna w naszym pokoju. Możliwości są praktycznie nieograniczone, a polska firma patrzy na przyszłość w kolorowych barwach – i to dosłownie, bo jednym z właściwości kropek kwantowych jest również możliwość emitowania światła w dowolnym kolorze.

Pozostaje nam jedynie czekać, aż nowa technologia zyska popularność i zmieni nasz codzienny obraz świata. Jeżeli wszystkie optymistyczne zapowiedzi się spełnią, to za kilkanaście lat możemy być świadkami w pełni ekologicznych miast, a po problemach ze smogiem pozostaną tylko niemiłe wspomnienia.

 

Autor: Rafał Flasza