Oczyszczacz powietrza Plasmacluster. Czy Sharp stał się właśnie liderem?

Zwróciliście kiedyś uwagę na pewien paradox pomiędzy rozwojem innowacyjnych technologii a problemami, z którymi borykamy się na co dzień? Ludzie patrzący się w ekrany telefonów przyczynili się do rozwoju asystentów głosowych oraz autonomicznej jazdy. Z drugiej strony cyfryzacja ułatwiła nam kontakt, choć niedługo zapomnimy, jak wyglądał nasz podpis.

Podobnie jest z problemem czystości powietrza. Im bardziej zaczęliśmy je zanieczyszczać, tym bardziej jesteśmy świadomi, kiedy myślimy o jego czystości. To spowodowało, że coraz bardziej popularne stają się domowe oczyszczacze powietrza. Po krótkiej analizie rynku jedna marka wysuwa nam się na pierwszy plan… to firma Sharp. Ostatnio mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze, jak działa nowa generacja oczyszczaczy z technologią Plasmacluster. O co w niej chodzi i dlaczego Sharp jest liderem w tej branży? Zapraszamy na test oczyszczacza SHARP UA-HD40E-L.

20 lat doświadczenia

Aż ciężko w to uwierzyć, ale technologia Plasmacluster nie jest zupełną nowością. Pierwsze urządzenia tego typu zadebiutowały już na rynku w 2000 roku. Oczywiście były to modele z najwyższej półki. Dzisiaj Plasmacluster to wizytówka firmy, a Sharp może pochwalić się sprzedażą na poziomie 50 milionów urządzeń.

Jak to działa?

Plasmacluster to technologia jonowa opatentowana przez markę Sharp. Polega na uwalnianiu jonów dodatnich oraz ujemnych, które w szybki sposób oczyszczają powietrze, czyniąc je rześkim i świeżym. Urządzenie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, likwiduje elektrostateczność oraz zwalcza bakterie, wirusy i grzyby. Jest też odpowiedzialne, za oczyszczanie powietrza z pyłków/alergenów. Co więcej, jony poprawiają kondycję naszej skóry oraz włosów. Finalnie oddychamy powietrzem, które przypomina te, jakie możemy spotkać w lesie.

Design

Oczyszczacze Sharp charakteryzuje bardzo dobra jakość wykonania. Szczególną uwagę zwróciliśmy na elementy najbardziej drażliwe. Obudowa wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa w kolorze kości słoniowej. Wszystkie klapki oraz zawory działają bez zarzutu. Urządzenie ma bardzo porządne kółka z blokadą, a przy tym jest też dobrze wyważone. Wszystkie przyciski działają solidnie i są bardzo czytelne. Jedyną rzeczą, która nam się nie spodobała to instrukcja obsługi. Zawiera bardzo ogólne treści, a niektóre opisy i hasła są porozrzucane bez ładu i składu. Największym minusem jest brak opisu podstawowych trybów. #shame

Oczyszcza, nawilża, monitoruje!

Testowany model UA-HD40E-L to jedno z najbardziej kompletnych, a zarazem niedrogich urządzeń. Mamy tu kilka opcji, łącznie z nawilżaniem, ale na pierwszym miejscu musimy pochwalić tryb automatyczny. Urządzenie po włączeniu monitoruje poziom zanieczyszczenia, przykre zapachy, wilgotność oraz jonizuje powietrze w pomieszczeniu. Jest bardzo ciche i kompaktowe. Już po pierwszej dobie zauważyliśmy poprawę jakości, a tym samym naszego snu. Czujność urządzenia możemy regulować, co jest niezwykle przydatne w zależności od poziomu zanieczyszczeń, w jakim się znajdujemy.

Oprócz trybu auto znajdziemy tu tryb ION SHOWER, który w intensywny sposób nawilży oraz zadba o jonizację pomieszczenia. Cały proces trwa ok. 50 min i jest świetną opcją, którą możemy stosować cyklicznie lub przed pójściem spać. Nawilżanie w trybie auto dba o wilgotność na poziomie 55-60%. Po uzyskaniu tej wartości robi przerwę. Urządzenie świetnie radzi sobie z monitoringiem. Po chwili odkurzania pokoju urządzenie uruchomiło tryb niwelujący przykre zapachy oraz kurz. Brawo Sharp. Warto również wspomnieć, że technologia Plasmacluster sprawia, że cząsteczki kurzy dosłownie opadną na ziemię. Więc nie będzie już potrzeby odkurzania sufitów, lamp itp.

Dla kogo?

Model SHARP UA-HD40E-L to idealne rozwiązanie dla niedużego mieszkania. Spokojnie zadba o powierzchnię do 25m2, a przez swoją mobilność, możemy używać go w całym domu. Jeżeli będziemy dbali o filtry, to ich żywotność została wyliczona na 10 lat, przy założeniu, że ktoś spala w pomieszczeniu 5 papierosów dziennie. Konserwacja to proste odkurzanie raz na 2/3 tygodnie filtrów znajdujących się w urządzeniu, mycie i ewentualne czyszczenie roztworem wody i kwasku cytrynowego modułu nawilżającego. Zdecydowanie polecamy! Wszystkim, którzy cierpią z powodu alergii, mają w domu czworonogi lub zwyczajnie pragną się porządnie wysypiać!