SpinLaunch wystrzelił właśnie pierwszą satelitę za pomocą wyrzutni!

Żródło: Spinlaunch

Kalifornijska firma SpinLaunch zakończyła właśnie testowy lot rakiety w Nowym Meksyku, proponując tym samym alternatywę dla rakiet paliwowych. Jak? Katapultując ją na orbitę za pomocą wyrzutni. Pozwólcie, że wyjaśnimy.

KINETYCZNY SYSTEM STARTOWY

Spinlaunch to innowacyjna firma zajmująca się nową technologią kosmiczną, która stworzyła alternatywną metodę umieszczania 200-kilogramowych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. W przeciwieństwie do tradycyjnych rakiet na paliwo SpinLaunch wykorzystuje naziemny, napędzany elektrycznie kinetyczny system startowy, który zapewnia znacznie tańsze i przyjazne dla środowiska podejście do dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Jest to jedna z największych innowacji w przemyśle kosmicznym oraz ogromny krok naprzód dla szybko rozwijającego się przemysłu małych satelit

Maszyna nazywana jest akceleratorem suborbitalnym i jest to pierwszy na świecie kinetyczny system wystrzeliwania obiektów na orbitę Ziemi. Misja? Projekt ma na celu zapewnienia najtańszego, przyjaznego dla środowiska systemu wystrzeliwania orbitalnego.

Żródło: Spinlaunch

Akcelerator suborbitalny SpinLaunch jest zaprojektowany do działania z prędkością od 1200 do 8000 km/h i działa przede wszystkim jako stanowisko testowe dla systemu orbitalnego. 22 października 2021 r. uruchomienie firmy z powodzeniem napędzało pojazd testowy z prędkością ponaddźwiękową i zakończyło się odzyskaniem pojazdu latającego wielokrotnego użytku.

Koniecznie zobaczcie film z wyrzutu testowego!

Jeżeli podoba się Wam estetyka naszego magazynu oraz brak reklam to nie zapomnijcie śledzić nas w social mediach. Tworzymy nietuzinkowe reportaże oraz felietony, które skupiają się na wartościowych treściach.