SpaceX Starship, czyli niesamowita wizja Elona Muska


source: spacex.com

Dryfująca Tesla po orbicie, czy powrót rakiet Heavy Falcon na ziemię to zdecydowanie za mało dla wizjonera z Doliny Krzemowej. Po udanych próbach Starhoopera Elon Musk planuje stworzyć statek kosmiczny wielokrotnego użytku, który będzie w stanie transportować ludzi między planetami. W dodatku zadaniem inżynierów, będzie ograniczenie kosztów do minimum oraz przyspieszenie produkcji rakiet Super Falcon.

Starship składa się ze statku kosmicznego MK1 oraz boostera Super Heavy, który będzie potrzebny, by wznieść całość na orbitę. Co ciekawe, booster będzie wymagany jedynie przy starcie z Ziemi. W przypadku Marsa, czy Księżyca poradzą sobie wbudowane silniki Raptor. Starship zbudowany zostanie ze stali nierdzewnej, która jest w pełni wystarczająca oraz zdecydowanie tańsza od wykorzystywanych do tej pory włókien węglowych. Co go napędza? Paliwo typu LAX, czyli kriogeniczny metan oraz ciekły tlen. MK1 Starship widoczny na zdjęciu mierzy 50 metrów wysokości i 9 metrów średnicy, co już plasuje go na pierwszym miejscu pod względem ładowności. Podczas startu, łącznie z boosterem Super Heavy, statek będzie mierzył ponad 110 metrów. Paliwo ma być uzupełniane na orbicie, poprzez wcześniej wystrzelony zbiornik.

 

Dzięki odpowiedniemu projektowi, statek będzie mógł również dostarczyć ogromny ładunek oraz kosmonautów na międzynarodową stację kosmiczną, a następnie wrócić na Ziemię

 

Jak przekonuje Elon Musk, Starship będzie miał wiele zastosowań, a koszty podróży będą nieporównywalnie niższe, niż w chwili obecnej. Statek może być wykorzystywany do transportu satelit na orbitę. Dzięki możliwości powrotu boostera Super Heavy oraz statku kosmicznego na Ziemię SpaceX ograniczy koszty oraz czas potrzebny na zbudowanie jednorazowych urządzeń. Dzięki odpowiedniemu projektowi, statek będzie mógł również dostarczyć ogromny ładunek oraz kosmonautów na międzynarodową stację kosmiczną, a następnie wrócić na Ziemię. Elon Musk planuje budowę baz na księżycu, które w przyszłości będą wykorzystywane do prowadzenia badań naukowych oraz ułatwią eksplorację kosmosu.

Jesteśmy świadkami przełomowego okresu, w którym realnie patrzymy na możliwość przeprowadzki na inną planetę. Elon Musk zapowiada nie tylko budowę baz na księżycu, ale również budowę miast na Marsie! Starship będzie w stanie przetransportować do 100 osób za jednym razem! Czy to już pora na oszczędności i bookowanie biletu? Optymistyczne deklaracje mówią, że pierwsze próby Starshipa z udziałem załogi mogą odbyć się już za rok!

SpaceX przygotowało specjalną animację obrazującą wizję Elona:

 

Autor: Rafał Flasza