Oczyszczacze powietrza – Hit czy Kit?


source: electrolux.pl

Oddech. To właśnie od niego rozpoczyna się nasze życie na ziemi. Powietrze, które wpuszczamy do naszego organizmu, pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie i zachowanie równowagi. „Muszę zaczerpnąć świeżego powietrza”, „spacer w parku mi pomoże”, „idę się dotlenić”. Ile razy w ciągu dnia słyszymy podobne zdania? Ile razy traktujemy przestrzeń zewnętrzną, jako tą cudotwórczą? Często jednak zapominamy o tym, że oprócz „świeżego” powietrza, liczy się przede wszystkim jego jakość.

MY BODY, MY VESSEL

Znacie to powiedzenie, „Moje ciało, mój statek” alt. „Moje ciało, moje naczynie”? Wyobraźmy sobie, że właśnie kupiliśmy długo wyczekiwany samochód. Dbamy o niego, jak tylko możemy. Mężczyzna pracujący na myjni zna nas już tak dobrze, że zaczyna opowiadać o tym, za co jego córeczka dostała piątkę w szkole. Nasze auto lśni zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W końcu przyszedł czas tankowania. Wjeżdżamy na pierwszą lepszą stację i nie byłoby w tym nic dziwnego, tylko że zamiast wlewać do auta benzynę, wlewamy do niego olej. Kto by się skusił na taki eksperyment? Skoro więc zwracamy uwagę na to, czym tankujemy nasz samochód, to może warto zastanowić się też  czym oddychamy? Przecież samochód to 'tylko’ pojazd.

JAK WYBRAĆ?

Jako osoby świadome, sami możemy wpłynąć na polepszenie naszego zdrowia, poprzez zadbanie o jakość wdychanego przez nas powietrza. Dotyczy to naszego domu i pracy. Oczyszczacze powietrza, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie filtracje powietrza i usuwanie zanieczyszczeń, takich jak: intensywne zapachy, smog, kurz oraz pyłki o charakterze alergennym. Rodzai oczyszczaczy, z roku na rok przybywa. Rynek chcąc dogodzić jak największej liczbie konsumentów, wypuszcza coraz to lepsze i bogatsze wersje. Kiedy uwzględnimy wszystkie dostępne modele tych urządzeń, pozwoli nam to na wyodrębnienie trzech grup jakościowych produktu.

GRUPA 1

Grupa pierwsza jest zarazem grupą najtańszą, która w swojej ofercie ma urządzenie wyposażone w podstawowy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Jego zadaniem jest oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń takich jak: unoszący się kurz, alergeny roztoczy, drobna sierść, pyły zawieszone, pyłki roślin oraz zarodniki pleśni. Dzięki eliminacji tych zanieczyszczeń zmniejszmy możliwość pogłębienia się m.in. skutków alergii. Drugim typem oczyszczaczy wpisujących się w tę grupę są urządzenia, które łączą w sobie dwa filtry. Filtr HEPA i filtr węglowy. Ten drugi odpowiedzialny jest za neutralizowanie zapachów, które unoszą się w obszarze filtrowanym przez oczyszczacz. Jednak połączenie tych filtrów, nie pozwala na ich pełną wydajność, która jest możliwa tylko wtedy, gdy filtry są jako dwie odrębne części. Największym minusem oczyszczaczy powietrza wchodzących w grupę pierwszą jest brak czujnika, którego zadaniem jest informowanie nas o aktualnym stanie powietrza w określonym pomieszczeniu. Najtańsze urządzenia nie osiągają imponujących wielkości, a przez to filtrują mniejszą powierzchnię.

GRUPA 2

Jeśli chodzi o funkcjonowanie oczyszczaczy to jest ono bardzo logiczne. Co to oznacza? Mianowicie im większy oczyszczacz, tym większą powierzchnie jest w stanie przefiltrować. Jak łatwo wywnioskować, urządzenia z drugiej grupy są większe oraz wydatniejsze od tych z grupy pierwszej. Dodatkowo, posiadają oddzielny filtr HEPA i węglowy, co pozwala na dokładniejsze oczyszczanie. Niektóre modele w tej grupie posiadają wyświetlacz, który pokazuje nam stan powietrza. Minusem tego typu oczyszczaczy jest konieczność wygospodarowania większej wolnej przestrzeni oraz wyższa cena.

GRUPA 3

W ostatniej grupie znajdują się oczyszczacze powietrza z najwyższej półki. Posiadają oddzielne filtry HEPA, węglowe oraz mają wbudowany nawilżacz powietrza, który dba o to, aby powietrze w pomieszczeniu nie było sucho. Każde z urządzeń na tym poziomie ma swój własny wyświetlacz, a także aplikację mobilną, dzięki której możemy wszystkim sterować z pozycji naszego smartfona.

Pytanie brzmi: CZY WARTO?

Myślę, że jedynym czynnikiem, który realnie wpływa na zakup oczyszczacza, jest ilość i wartość banknotów, które mamy w swoim posiadaniu. Już samo urządzenie nie jest tanie, a do tego dochodzi konieczna wymiana filtrów oraz wyższe rachunki za prąd, którymi nie wstydziłaby się pochwalić szlachta. Jednak nie licząc kwestii finansowej, wszystkie inne aspekty posiadania oczyszczacza powietrza mają stanowczo pozytywny wydźwięk. Przede wszystkim dzięki takiemu urządzeniu dbamy o swoje zdrowie, które jest wartością najwyższą.

 

Autor: Jesica Nocek