JPA Speeder – Latający motocykl już w 2023 roku!

Zapnijcie pasy! Firma Jetpack Aviation (JPA) przedstawiła właśnie swój najnowszy projekt o nazwie Speeder™. To latający motocykl, który ma być dostępny na rynku do końca 2023 roku. Tak, dobrze przeczytaliście.

Koncept VS RZECZYWISTOŚĆ

Kilka lat temu Speeder™ został zaprojektowany jako koncepcyjny pojazd latający dla wojska, rządu i klientów komercyjnych, który może być wykorzystywany do ratowania życia. Warto zwrócić uwagę, że firma (JPA) nie rzuca słów na wiatr, ponieważ w ich ofercie już możemy znaleźć przeloty legendarnym JetPack’iem. Chcesz poczuć się jak 007 w Operacji Piorun? Wystarczy, że zapiszesz się na 2 dniowe szkolenie i cyk! Latasz plecakiem odrzutowym.

Pierwotnie pojazd przypominał nowoczesnego drona, teraz występuje jako wersja rekreacyjna do transportu osobistego.

Jak to działa. Oczywiście mówimy tu o wykorzystaniu technologii VTOL (pionowy start i lądowanie). Speeder™ ma być zdolny do skutecznego startu w dowolnym miejscu, na przestrzeni zajmowanej przez mały samochód.

Technologia PRZYSZŁOŚCI

Pojazd jest w pełni stabilizowany, więc do jego pilotowania potrzebne będzie minimum szkoleniowe. Co więcej, Speeder™ jest lżejszy niż motocykl o pojemności 125 cm3, a jednocześnie prostszy w pilotażu niż jakikolwiek inny samolot w tej klasie. Pojazd będzie mógł latać z prędkością do 240 km/h oraz pionowo startować i lądować z niemal dowolnego miejsca. Po intensywnych testach podniebny ścigacz będzie oferowany w dwóch różnych wersjach: Ultralekkiej (UVS) oraz Eksperymentalnej (EVS).

Do kierowania pierwszym nie będzie wymagana licencja pilota, ponieważ szkolenie będzie prowadzone przez Jetpack Aviation lub jeden z jego autoryzowanych ośrodków szkoleniowych. Wersja UVS będzie w stanie przewieźć do 5 galonów (18,9 litra) paliwa i osiągnąć prędkość lotu do 60 mph (96 km/h).

Wersja eksperymentalna będzie wymagała licencji prywatnego pilota do obsługi i nie będzie miała prawie żadnych ograniczeń dotyczących paliwa ani prędkości. Czy to oznacza, że już za moment oprócz dronów, będziemy przemieszczać się mobilnie nad drzewami?