Oto Dandelion, domowy system geotermiczny

Ciągle mówimy o odnawialnych źródłach energii, ale do czego używamy tej ‘energii’ najwięcej? Wystarczy spojrzeć na przemysł, energetykę i branżę automotive. Ta ostatnia wchodzi właśnie w erę pojazdów elektrycznych i choć elektryfikacja to zdecydowanie mniej emisji, to jej wydajność oraz ślad węglowy jest już przedmiotem dyskusji. Jak to wygląda pod naszym dachem? Latem narzekamy, że za gorąco, więc wygodni korzystają z klimatyzatorów. Zimą grzejemy drewnem, gazem, węglem, olejem, ale znajdą się też ci, którzy korzystają z energii elektrycznej. Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam amerykańską firmę Dandelion, która opracowała system ogrzewania geotermicznego i jak się okazuje, jest to jedna z najinteligentniejszych oraz wydajnych metod ogrzewania oraz chłodzenia naszego domu.

Jak to działa?

Domowy system geotermiczny Dandelion Energy zastępuje istniejące urządzenia klimatyzacyjne i grzewcze w domu mocną pompą ciepła i bezpiecznymi podziemnymi rurami, które przenoszą ciepło między ziemią a domem. Zimą pętle naziemne przenoszą ciepło zgromadzone w ziemi do domu. Latem pętle naziemne oddają ciepło z domu do ziemi.

Dandelion zapewnia ogrzewanie domu, centralną klimatyzację i ciepłą wodę przy ponad czterokrotnie większej wydajności, niż jakikolwiek piec dostępny na rynku. Jest przeznaczony dla domów, które dystrybuują ogrzewanie i klimatyzację za pomocą kanałów i otworów wentylacyjnych.

Zaledwie 3 metry poniżej linii przemarzania gruntu, ziemia ma stałą temperaturę ok 12 stopni celsjusza. Nawet gdy powietrze na zewnątrz spada poniżej zera lub kiedy notujemy rekordowe upały.

Dandelion wykorzystuje te wartości do rozprowadzania energii w inteligentny sposób przez cały rok. Czy taki system sprawdziłby się u nas? Powiedzmy sobie szczerze energia od matki ziemi jest wszędzie. To czy korzystamy z ciepła ziemi samej w sobie, czy wód termalnych to już inna sprawa. W jednym i drugim przypadku Polska była już nie raz porównywana przez ekspertów do Islandii. Problemem jest infrastruktura, koszty wydobycia oraz dofinansowania. 

Plusy i minusy

Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przejście na energię geotermalną w pełni oraz jej scentralizowanie jest w Polsce na ten moment niemożliwe, ale pamiętajmy, że amerykański Dandelion jest systemem domowym. Największą barierą jest najczęściej koszt oraz działka, ponieważ system potrzebuje najczęściej dwukrotnie większej powierzchni od tej, którą ma ogrzewać. Budynek również musi posiadać doskonałą izolację. Plusów jest znacznie więcej. Ogromna oszczędność, duża wydajność systemu oraz stabilna dystrybucja ciepłem. W przypadku poprawnej instalacji, mówimy również o bezawaryjnym działaniu przez co najmniej 20 lat, tak więc warto. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Znacie osoby, które korzystają z systemów geotermicznych?