O Winnicy Żelazny usłyszał właśnie 'winiarski świat’. Sprawdźcie dlaczego!

Na pewno wiecie, że istnieją charakterki i charaktery? Jaka jest różnica między tymi określeniami? Odpowiemy Wam 'szachowo’… ogromna! Kiedy kilka lat temu mieliśmy okazję trzymać pierwszą butelkę z tej niewielkiej winnicy spod Zielonej Góry, nie przyszłoby nam nawet na myśl, że zakochamy się w polskim winie.

Za przemyślanym i spójnym wizerunkiem Winnicy Żelazny kryje się prawdziwy charakter. Piotr Żelazny to winiarz, który już niejednokrotnie udowodnił, że nie tylko zaplecze finansowe oraz rozmiar parceli jest wyznacznikiem jakości. Najbardziej liczy się charakter oraz wiedza.

„Szlachetny smak, żelazne zasady”

Tak brzmi oficjalne motto winnicy, ale czym wyróżniają się 'żelazne’ wina na tle innych i jak smakują? Dla nas to przede wszystkim niespotykany aromat. Niezależnie od tego, którą butelkę wybierzecie, Wasz nos zostanie wręcz zbombardowany pięknym bukietem konkretnego szczepu. Różnica w zestawieniu z większością polskich win jest tu ogromna. Skondensowanie aromatów w naszym kieliszku do takiego stopnia jest nie lada wyczynem.

Malownicze wzgórza między Łazem a Zaborem, posiadają jeden z najlepszych w Polsce klimatów przyjazny dojrzewaniu owoców winorośli. Niektórzy nazywają ten region Polską Toskanią.
Winnica Żelazny niejednokrotnie została już wyróżniona na arenie międzynarodowej. Oprócz licznych medali w konkursie Cool Climate Wine Awards 2021 oraz 2022, doszły właśnie te najważniejsze z konkursu MUNDUS VINI.

MUNDUS VINI to absolutna czołówka, jeżeli chodzi o konkursy światowe. Podczas tegorocznego MV Spring Tasting 7568 win zostało poddanych krytycznej degustacji i ocenie przez 242 międzynarodowych ekspertów z 46 krajów.

W tym roku Chardonnay 2021 otrzymało srebrny medal MV, a Solaris 2019 został ukoronowany złotem. Dla tych, 'co nie znajo’, możemy zdradzić jeszcze jedną ciekawostkę. Piotr Żelazny produkuje prawdopodobnie jedno z najlepszych Chardonnay, jakie przyjdzie Wam próbować w życiu. Balans i zniewalający aromat tego trunku jest na światowym poziomie, a co ciekawsze, jego Chardonnay nie trafia do beczki. Tego się pewnie nie spodziewaliście!

Marka

Uwagę zwraca również aspekt wizualny marki. Sprytne wykorzystanie nazwiska w całym Brand Identity wyróżnia się surowym oraz technicznym wyglądem etykiet. Charakterystyczna „Ż-tka” to symbol, który dekoruje każdą butelkę ich wina.

Czas na małe Q&A

Tuż po ogłoszeniu wyników na MUNDUS VINI mieliśmy okazję przeprowadzić krótki wywiad z Piotrem, który odpowiedział nam na kilka pytań. Zobaczcie sami:

Co sprawia, że Wasze wina są tak aromatyczne?

(Piotr) Odpowiednia dbałość w procesie uprawy i właściwe obciążanie krzewów, a także rzetelny proces samej produkcji wina z uwzględnieniem czynników wpływających na proces winifikacji jak np. temperatura.

Czy posiadasz już wiedzę, która pozwala Ci ratować słaby rocznik?

Posiadanie wiedzy to w winiarstwie dużo powiedziane. Sam uczę się cały czas, a poprzez naukę i zdobywane doświadczenie staram się jak najlepiej wyeksponować, a także odpowiednio zareagować na to, co daje nam w danym roku natura. Edukacja w procesie winifikacji powinna być permanentna!

Skąd czerpiesz inspiracje w swojej sztuce jako winiarz?

To proces złożony, na który składa się wiele czynników. Zaczynając od własnej wizji produktu jakim jest wino, poprzez możliwości klimatyczne regionu, a na analizie i próbie zrozumienia potrzeb konsumentów kończąc.

Jak widzisz winiarstwo w ciągu następnych 3 lat?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, w jakim kierunku to wszystko pójdzie. Z jednej strony to aspekt rozwoju technologii produkcji wina, chociażby poprzez wykorzystywanie nowoczesnych maszyn i metod produkcji. Z drugiej, powrót do metod bardziej tradycyjnych z uwzględnieniem naturalnych warunków uprawy.

Winnica Żelazny to uprawa ekologiczna. Nie każdy wie, że 'eko’ opryski wymagają odpowiedniej pory, temperatury oraz wielu niuansów, które sprawiają, że podjęte środki okażą się skuteczne. Być może odpowiedź jest gdzieś pośrodku 🙂 Jako winnica będziemy się starać to odpowiednio równoważyć, czerpiąc z różnych rozwiązań. Produkt pt. „wino’ musi mieć odpowiednią jakość, szczególnie przy zachowaniu własnej filozofii w produkcji.

Twój ulubiony szczep?

To zależy od nastroju 😉

Co poradziłbyś młodym winiarzom?

Na pewno cierpliwość – to istotna cecha. Pokora jest na drugim miejscu! Nie na wszystko mamy wpływ, szczególnie tam, gdzie dużą rolę odgrywa natura. Niezmiernie ważna jest także chęć samodoskonalenia przy równoczesnym czerpaniu przyjemności z tego co robimy.

Bardzo podoba mi się, kiedy producent buduje swoją własną tożsamość, swój styl. Ma swoją własną filozofię wina, którą stara się ukazać wewnątrz butelki. To wszystko sprawia, że winiarstwo jest tak ciekawe i wywołuje emocje. Wtedy każdy rocznik jest niepowtarzalny i inny.

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji odkryć Winnicy Żelazny to zapraszamy Was serdecznie do odwiedzenia ich Strony Internetowej ze sklepem on-line. Uwaga! Znajdziecie tam, nie tylko wina!