Energii Pełnia, czyli relacja z eventu Business Meeting Club „Zagłębie Pełne Energii”
Zagłębie Pełne Energii. Pod takim hasłem odbył się event networkingowy organizowany przez Business Meeting Club. Mecenasem wydarzenia był PKO Bank Polski, a partnerami strategicznymi Gebrüder Peters Polska oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wydarzenie miało luźny charakter, ale byliśmy mile zaskoczeni jego formułą oraz jakością. Spotkanie odbyło się w salonie Volvo V-Motors w Lubinie. Jesteśmy „po” i mamy dużo do powiedzenia.
Business Meeting Club to organizacja specjalizująca się w krajowym oraz międzynarodowym networkingu, relacjach oraz pośrednictwie B2B. Tomasz Iwaniec, który jest prezesem zarządu BMC, to niezwykle pozytywna postać. Bardzo sprawnie prowadził panele dyskusyjne i zadawał prelegentom bardzo ciekawe pytania. Oczywiście event dotyczył dużego biznesu, więc mogliśmy dowiedzieć się z pierwszej ręki, z jakimi problemami energetycznymi borykają się polscy przedsiębiorcy i co tak naprawdę oznacza zielona energia?
Energia. Problem, czy szansa?
Ubiegły rok pokazał, że rynek energetyczny był bardzo dynamiczny. Każdy z nas korzysta w jakiś sposób z energii. Największym wyzwaniem jest optymalizacja kosztów. W pierwszej części mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat alternatyw i rozwiązań optymalizujących koszty zużycia energii w firmie.
Okazuje się, że tylko około 10% procent konsumentów negocjuje lub myśli o zmianie dostawcy energii. Jest to najniższy współczynnik w UE.
Czy w dzisiejszych czasach można ustalić stałą cenę energii? Odpowiedź brzmi tak! Standardem stają się już kontrakty z gwarancją na 2 lata, natomiast alternatywa może dotyczyć nawet 10 lat.
Najważniejsze to zdecydować się na audyt, a na koszty energii spojrzeć, jak na kolejną szansę – nie problem. Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, czy przedsiębiorca chce coś zmienić? 10% kosztów to już wyraźny sygnał do szukania optymalizacji, o czym mówił m.in. Mateusz Brandt – Prezes Zarządu w Instytucie Doradztwa Energetycznego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy koszty energii wzrosły w Polsce kilkukrotnie. Jakie kroki powinniśmy zatem podjąć? Bardzo ważna jest strategia energetyczna.
Z kolei Pani Justyna Hubiak, z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mówiła o tym, jak poprzez współpracę wielu podmiotów przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mogą optymalizować koszty energii.
Sieć. W jakim jest stanie?
Jeżeli podczas przeglądania swoich rachunków za prąd zauważyliście nowe pozycje i dodatkowe koszty to nie jesteście jedyni. W panelu dyskusyjnym mogliśmy posłuchać również o tym, jak krzywdząca może być nasza bierność w sprawie optymalizacji kosztów.
Sieć energetyczna w Polsce nie jest z gumy i nie jest żadną tajemnicą, że my (przedsiębiorcy) będziemy sponsorem jej rozbudowy.
Dlaczego warto zainwestować w audyt energetyczny? O tym ciekawym case study opowiedział Tomasz Zachariasz z firmy NUMERON. Otóż podczas monitoringu w jednej z firm okazało się, że dostawca energii źle naliczał jej stawkę oraz ilości. Korekta kosztów energii spowodowała, że inwestycja w 5 zakładów w Polsce, zwróciła się od razu.
Elektromobilności i Volvo
W kolejnej części mogliśmy poznać plany marki Volvo oraz przyjrzeć się elektromobilności w Polsce. Marka ze Szwecji obrała drogę elektryfikacji, a niedawno zaprezentowany model EX90 otwiera nowy rozdział w historii Volvo. 2023 rok jest ostatnim, w kontekście produkcji modeli z silnikiem beznynowym oraz diesla. To oznacza również, że nie zobaczymy już premiery samochodu spalinowego.
Bardzo ciekawie wystąpienie miał również Pan Bartłomiej Kuriata – Dyrektor Zarządzający w Volvo V-Motors. Potrafił opowiedzieć o wszystkich zaletach samochodu elektrycznego, pamiętając również o kompromisach, które wiążą się z jego użytkowaniem.
Samochody osobowe to najprostszy obszar elektryfikacji. Dużo trudniejszym tematem są samochody użytkowe oraz transport.
Większy zasięg to większa masa, a więc kolejne ograniczenia. A co jeśli za 10 lat wszyscy po pracy wrócimy do domu i podłączymy nasze elektrowozy do sieci, która nie jest na to gotowa? Tzw. Blackout nie musi oznaczać ciemności oraz braku energii, ale na pewno jej wyraźny spadek, a tym samym poważny problem. Być może dlatego producenci samochodów elektrycznych, w tym Volvo, proponuje również rozwiązanie, w którym to samochód staje się tymczasowym źródłem energii dla domu.
Podsumowując
Całe wydarzenie miało niezwykle pozytywny charakter. Niezwykle, ponieważ mieliśmy dostęp do solidnej porcji wiedzy, a w tym samym czasie było miejsce na rozmowy w kuluarach i networking. Warto również wspomnieć, że Business Meeting Club to jedna z najszybciej rozwijających się organizacji zrzeszających biznes. Już niedługo dzięki autorskiej aplikacji mobilnej budowanie sieci kontaktów na Dolnym Śląsku będzie dużo łatwiejsze.
Zachęcamy Was do zapoznania się z tą ciekawą inicjatywą oraz do obserwowania kolejnych wydarzeń organizowanych przez BMC.
SPREAD THE ARQ!
Dziękujemy za zaangażowanie i konsumpcję naszych treści.
Podziel się THE ARQ z innymi świadomymi odbiorcami poprzez social media.