Umysł z plasteliny, czyli czym jest Neuroplastyczność?

Umysł. Jak wiele niewiadomych, kryje się pod tym słowem. Nie bez przyczyny działania naszego mózgu, są uznawane za jeden z najciekawszych tematów do badań i rozmów. Niewątpliwie sposób funkcjonowania naszego organizmu, to jak zbudowany jest ten konkretny narząd oraz to jak fundamentalną funkcję pełni, nie ułatwia naukowcom pracy nad nim. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że mózg jest najbardziej skomplikowanym elementem naszej budowy. Pełni rolę głównego centrum dowodzenia i jest odpowiedzialny za odbieranie, przetwarzanie, a także generowanie wszystkich bodźców, które do nas docierają. Co ciekawe mózg ma zdolność identyfikowania bólu w całym ciele, jednak sam nie posiada receptorów nerwowych, dzięki którym mógłby sam odczuwać ból. Pomimo tego, że nadal jego zdecydowana większość jest dla nas skomplikowaną zagadką, to istnieją pewne techniki, które poprzez zaangażowania go do działań, mogą ułatwić nam życie.

MODELUJ SWÓJ MÓZG!

Najnowsze badania ukazały, że nasz mózg jest dużo bardziej elastyczny, niż się nam wydawało. Zjawisko to określa się neuroplastycznością. Polega ona na zdolności tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, których celem jest ich adaptacja, reorganizacja, samonaprawa, zmienność wobec tego co znane, umiejętność pamięci oraz proces uczenia się. Pomimo tego, że przez wiele lat sądzono, iż u ludzi, którzy osiągnęli etap dorosłości, szlaki nerwowe w ośrodkach nerwowych są nie do zmienienia, tak w późniejszym okresie nauka stanowczo zaprzeczyła temu twierdzeniu i co najważniejsze, obaliła go mocnymi kontrargumentami. Co to oznacza?

Bez względu na to ile masz lat, możesz zmienić funkcjonowanie swojego mózgu na lepsze! Neuroplastyczność to proces trwający przez całe życie

Skoro wiemy już, że nasz mózg pod wpływem różnorodnych bodźców, kształtuje się każdego dnia, powinniśmy wykorzystać tę wiedzę do tego, by „ulepić go” eliminując przy tym nasze wady.

PLASTYCZNY ASPEKT umysłu

Wszystkie informacje, które na co dzień zdobywamy, powodują że neurony znajdujące się, w każdej części mózgu produkują nowe synapsy, kreując przy tym również nowe formy kontaktu. Dodatkowo uwalniają one neuroprzekaźniki. Faktem jest, że w naszym mózgu znajduje się około miliarda neuronów, towarzyszących nam od urodzenia. Jednak co ciekawe naukowcy okryli zdolność łączenia się i komunikowania owych neuronów, na wiele sposobów, tworząc tym samym różne aksony i nowe szlaki nerwowe, przez które mogą być przesyłane konkretne informacje.

Neurogeneza & hipokamp

W ciągu ostatnich kilku lat, naukowcy odkryli coś wyjątkowego. Znana nam neuroplastyczność, określa zdolności adaptacyjne istniejących już komórek. Jednak po raz kolejny nauka zrobiła krok w przód, poprzez zaobserwowanie nieznanego dotąd zjawiska, polegającego na zdolności mózgu do tworzenia nowych neuronów. Odkrycie to zostało nazwane neurogenezą. Zachodzi ono tylko w hipokampie, czyli obszarze mózgu odpowiedzialnym za naukę, pamięć, emocję oraz rozpoznawanie przestrzenne.

Według badań nasz mózg może generować do 700 nowych neuronów na dobę!

JAK POWINNIŚMY „LEPIĆ” SWÓJ MÓZG

Kiedy jesteśmy już mądrzejsi o wyżej wspomnianą wiedzę i doskonale wiemy jakie nawyki chcielibyśmy u siebie zwalczyć, przyszedł czas na realizację. Na samym początku należy przygotować swój mózg na nadchodzące zmiany. Jak to zrobić? Zaczynając od początku, musisz najzwyczajniej w świecie pobudzić swój mózg. Idealnym na to sposobem będzie regularne próbowanie czegoś nowego. Kiedy dostarczamy do organizmu nowe bodźce, powodujemy wewnętrzną mobilizację i aktywizację naszego ciała. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się ćwiczenia, związane z użyciem wyobraźni przestrzennej, ponieważ właśnie one stymulują aktywność hipokampa. Kolejną metodą jest aktywność fizyczna. Ważne, aby czynności, które będziemy w jej ramach wykonywać, sprawiały nam przyjemność i radość.

Kiedy nasz mózg jest już „rozgrzany”, możemy przystąpić do działania. Doktor Tara Swart, a zarazem autorka wybitnego dzieła: „Otwórz umysł, zmień swoje życie”, przedstawia przewodnik składający się z czterech etapów postępowania. Wzrost świadomości, koncentracja, świadoma praktyka oraz odpowiedzialność. Pani doktor podkreśla, jak ważne jest uświadomienie sobie destrukcyjnego działania negatywnych nawyków, które utrudniają nam życie i wprowadzają w nie chaos. Kiedy już to zrozumiemy, zostaje nam zastąpienie ich lepszym zachowaniem. Należy pamiętać, że nasz mózg nie reaguje na słowo „nie”. Zamiast mówić rzeczy, których nie chcemy już robić, skupmy się na tych, które chcielibyśmy wprowadzić do naszej codzienności. Oczywiście ważna jest systematyczność i chęć działania. Daną technikę powinniśmy stosować przy każdej możliwej okazji.

Autor: Jesica Nocek