Świat oszalał na punkcie zdrowego stylu życia. Social Media zalewane są przez kolejne profile prześcigające się w pomysłach na zdrowy styl życia, energię i młodość. Większość z nas zna schematy, które wtłaczane są do naszej głowy od dzieciństwa. Zdrowa dieta, ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, zachowanie higieny snu oraz brak używek. Niewątpliwie mają one znaczny udział w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, ale jak się okazuje, nie są to czynniki wystarczające. Zachodni naukowcy po raz kolejny potwierdzają starą filozofię chińską, publikując raporty na temat wpływu 'zegara narządów’ na nasze zdrowie.
MAKSIMA ENERGETYCZNE
Według TCM (Tradycyjna Medycyna Chińska) poszczególne narządy osiągają swoje maksima energetyczne w określonych godzinach. To oznacza, że w tym momencie są one najbardziej aktywne. Przykładem mogą być osoby zmagające się z astmą, wybudzane przez atak kaszlu w godzinach między 3:00 a 5:00 rano, w których to płuca pracują najintensywniej. Natomiast najlepszym momentem na relaks i regenerację jest czas między 19:00 a 21:00, tzw. czas krążenia, kiedy to składniki odżywcze przenoszone są do każdej komórki.
Warto wtedy usiąść wygodnie z książką, pomedytować lub wręcz przeciwnie, wykorzystać ten czas bardziej aktywnie, gdyż odpowiednie ukrwienie narządów występujące o tej porze dnia, znacznie poprawia doznania seksualne.
Ale zacznijmy po kolei. Jeżeli wstajemy o 6:00 rano to pierwszą czynnością, którą wykonujemy w ciągu dnia, jest wizyta w toalecie. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ przedział czasowy między 5:00 a 7:00 rano, to czas jelita grubego i najlepszy moment na usuwanie toksyn z dnia poprzedniego. Tym sposobem przygotujemy miejsce na przyjęcie nowych produktów spożywczych.
NAJPIERW ŚNIADANIE!
Śniadanie powinno pojawić się na naszym stole między 7:00 a 9:00. To właśnie wtedy żołądek osiąga swoją szczytową formę i znajduję się w nim najwięcej enzymów trawiennych. Godziny pomiędzy 9:00 a 11:00 to wymarzony czas dla miłośników słodyczy. Dzięki intensywnemu działaniu trzustki i śledziony cukier nie jest tak łatwo odkładany w postaci tłuszczu. Mamy też nienajlepsze info dla miłośników kawy. Godziny od 11:00 do 13:00 to tzw. maksimum serca, więc nie powinniśmy wtedy pobudzać go kofeiną. Jest to również przedział czasowy, kiedy występuje najwięcej zawałów serca.
Jeśli w okolicach godzin 13:00 – 15:00 zmagamy się ze wzdęciami, bądź refluksem, może to być sygnał, że jelito cienkie nie pracuje poprawnie. Warto również wtedy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przedział czasowy od 15:00 do 19:00 należy do układu moczowego. Czas, kiedy nerki pracują nad utrzymaniem właściwej równowagi chemicznej, możemy wykorzystać na ruch na świeżym powietrzu, masaż lub relaksujące ćwiczenia. Do największych zaburzeń naszego zegara narządów dochodzi w nocy. W okresie między 21:00 – 23:00 nasz układ hormonalny działa najintensywniej. Zaczynamy przygotowywania do snu, co oznacza, że komputer lub telefon, powinniśmy zamienić na książkę, a niebieskie światło bijące z telewizora na relaksującą muzykę. Sprawi to, że nasz sen będzie bardziej regenerujący.
NOCNY MARKU UWAŻAJ!
I tu dochodzimy do najważniejszego: nocny tryb pracy, przesiadywanie do porannych godzin przed komputerem, imprezowy styl życia mogą doprowadzić nas do poważnych zaburzeń zdrowotnych, między innymi: otyłości, cukrzycy czy zwiększonego ryzyka raka. Między 23 i 3 w nocy pęcherzyk żółciowy i wątroba pracują na najwyższych obrotach; następuje wtedy jedyna pełna regeneracja organizmu. Powinniśmy wtedy głęboko spać, ponieważ organizm oczyszcza się z zanieczyszczeń i toksyn.
Wszystkie organizmy żywe podlegają zarówno rytmowi natury, jak i rytmowi swojego ciała. Możemy go zmieniać, ale nasze działania mogą powodować kaskadę dolegliwości zdrowotnych. Zamiast kupować kolejne leki z apteki i zwalczać kolejne objawy chorób może nadszedł czas by zająć się ich przyczyną?
Autor: COŚ UQO – KRZYSZTOF KARWOWSKI
SPREAD THE ARQ!
Dziękujemy za zaangażowanie i konsumpcję naszych treści.
Podziel się THE ARQ z innymi świadomymi odbiorcami poprzez social media.