Gdzie jest moja drzemka?
6:30 – budzik! Jedna drzemka, druga, trzecia, nagle zrywam się z łóżka, jest później, niż mi się wydawało i wtedy zaczyna się gonitwa pomiędzy czasem na wyjście, a spóźnieniem do pracy. Jedna koszula nie wyprasowana, druga nie pasuje do spodni, lodówka pusta – brak śniadania i czegokolwiek do zjedzenia w pracy. Po 20 minutach biegania, ubrana, zdenerwowana, głodna, lecę na autobus, okazuje się, że odjechał, a drugi za pół godziny. Katastrofa – spóźnienie murowane! Zapewne, wielu z nas zaliczyło już taki poranny scenariusz nie raz. Co można zrobić, aby zyskać 15-20 minut snu więcej? Nie biegać rano w poszukiwaniu ubrań i ograniczyć niepotrzebny (!) stres i złość od rana? Wystarczy dzień szybciej, naszykować ubrania do pracy, sprawdzić czy jest coś w lodówce i przygotować jedzenie na przerwę od pracy. Niby banał, ale gwarantuje spokój i chwile snu dłużej.
Stuff management
Wpadasz do firmy, a tam stos zadań, każdy coś od Ciebie chce + pełna skrzynka maili. Nic innego nie przychodzi Ci do głowy jak tylko siąść i płakać? O nie, nie tym razem! W pierwszej chwili, sprawdź skrzynkę e-mail. Wyrzuć do kosza spam, nadaj kategorię ważności wiadomościom i zacznij odpowiadać na najważniejsze z nich. Następnie sprawdź co zalega Ci na biurku i posegreguj sprawy na te najbardziej pilne i te, które mogą poczekać. Oddeleguj zadania, które możesz. To ważne, aby nauczyć się dzielić i rozdzielać zadania, a nie brać wszystkiego na siebie. Mając ogarnięte te najtrudniejsze i najpilniejsze rzeczy zauważysz, że wraz z nimi znika najgorszy stres. Ważne, aby przy planowaniu i wykonywaniu zadań, skupić się w danym momencie na jednej rzeczy. Odłóż do szuflady telefon prywatny, nie zaglądaj co chwile na portale społecznościowe, które tylko rozpraszają i zjadają Twój czas. Im większe rozproszenie tym więcej pomyłek i dłuższy czas realizacji obowiązków. Brak efektywności ciągnie za sobą stres i niepotrzebne frustracje.
Nie bądź niewolnikiem tabel!
Planowanie należy wprowadzać w wybrane obszary życia w domu i np. w pracy. Przełoży się to na więcej wolnego czasu dla siebie, ograniczy stres i wprowadzi wewnętrzny spokój. Istnieje też druga strona medalu. Nie wszystko można i należy planować. Nie masz ochoty sprzątać kolejny dzień z rzędu? To nie sprzątaj, zrób to jutro, bądź pojutrze, świat się przez to nie zawali. Nie zawsze to, co jest zaplanowane, musi być zrealizowane. Ważne żeby planować rozsądnie i przekładać siły na zamiary. W dzisiejszych czasach każdy gdzieś pędzi, gdzieś jest już spóźniony lub zapomina o ważnych sprawach. Główną przyczyną jest branie zbyt wielu obowiązków na siebie, odkładanie na później ważnych i trudnych spraw. Skuteczne zarządzanie czasem, planowanie obowiązków i realizowanie zadań z rozsądkiem, są czynnikami, które usprawnią i ułatwią życie. Naucz się wyodrębniać sprawy ważne od tych błahych.
Planuj w kalendarzu, planerze lub na kartce. Jeśli należysz do osób, które uważają planery, czy kalendarze za przeżytek, możesz wypróbować aplikacje mobilne:
- Evernote – aplikacja zaprojektowana do przechowywania i organizowania notatek, tworzenia list oraz archiwizacji. Program umożliwia automatyczne tworzenie notatek z plików tekstowych, stron www, zdjęć, nagrań audio czy odręcznych notatek.
- Google Keep – usługa umożliwia tworzenie notatek tekstowych, dźwiękowych i ze zdjęciem. Użytkownik Google Keep może utworzyć notatkę z przypomnieniem opartym na lokalizacji oraz ustawić przypomnienie czasowe.
- ToDoist – aplikacja do tworzenia listy zadań oraz priorytetów naszego kalendarza.
- Asana – program do zarządzania projektami i zadaniami
Załóż sobie planowanie jako zadanie do zrealizowania. Sprawdź, czy i w jakim stopniu pomaga Ci w zarządzaniu sobą, wykonywaniu zadań i ich usprawnianiu. Może nie wyjść od razu, ale nie poddawaj się. Praktyka czyni mistrza.
Autor: Paulina Zarzycka
SPREAD THE ARQ!
Dziękujemy za zaangażowanie i konsumpcję naszych treści.
Podziel się THE ARQ z innymi świadomymi odbiorcami poprzez social media.