LEŚNE KĄPIELE, CZYLI PO ZDROWIE DO LASU!

Kolejna nieprzespana noc? Kolejne przeziębienie, ból głowy czy spadek energii? Znowu jakaś błahostka wytrąciła Cię z równowagi? Dopadło Cię przygnębienie i najdrobniejsza czynność wydaje się niemożliwa do wykonania? Z takimi problemami spotyka się bardzo wiele osób, a w szczególności mieszkańcy dużych miast, na co dzień żyjący w blokach. Przyzwyczajeni do ciągłego przebywania w dusznych pomieszczeniach mieszkań, biur czy sklepów. Popołudnia spędzający w mieszkaniach przed telewizorem, a soboty w nowoczesnych galeriach handlowych.

Niestety wiele osób zapomniało o dobroczynnej mocy natury. Pobyt w lesie nie wydaje im się na tyle atrakcyjny, aby zrezygnować z pójścia do pubu czy do kina. Pozwólcie, że pomożemy Wam zmienić to podejście. Czas wyjechać poza miasto i pospacerować po lesie. Zrobić to w trosce o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

DRZEWA OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE… DUH!

Lasy, nie bez powodu, nazywane są zielonymi płucami Ziemi. Drzewa produkują tlen, a także stanowią żywe filtry pochłaniające i zatrzymujące rozmaite zanieczyszczenia. Potrafią nawet pobierać z otoczenia ołów z benzyny i go unieszkodliwiać. Zatrzymują też na swoich liściach kurz. Leśne powietrze jest więc czystsze i lepiej zaopatruje nasz organizm w tlen. Wdychamy także związki lotne wydzielane przez sosny, jodły czy świerki. Działają one na nas orzeźwiająco i wprawiają w dobry nastrój. Mają też działanie bakteriobójcze. W lesie można, a nawet trzeba odetchnąć pełną piersią. Podczas leśnego spaceru ciśnienie spada, nerwy się uspokajają, zmniejsza się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

LAS TO NATURALNE ŚRODOWISKO DLA LUDZI

Dlaczego w lesie czujemy się tak dobrze? Ponieważ jest to dla nas bardzo naturalne środowisko tylko… niestety, zapomnieliśmy o tym. Czy wiecie, że w lesie panuje bardzo korzystne oświetlenie dla naszego oka. Jest to wielkie ukojenie po dniu pracy przy komputerze.

Zieleń drzew ma również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Odgłosy lasu, takie jak szum liści, śpiew ptaków działają relaksująco i odprężająco

Bliskość natury uspokaja. Pozbycie się stresu podczas leśnej wędrówki wpływa korzystne na cały nasz organizm, zapewniając mocny sen i odganiając czarne myśli.

NIE ZWLEKAJ, IDŹ JUŻ DZIŚ!

Wybierz się więc do lasu z całą rodziną i nie szukaj wymówek. Nawet jesienna szaruga nie powinna Was zniechęcić. Twoje ciało Ci za to podziękuje. Skończą się bezsenne noce, a migreny rzadziej będą Ci dokuczać. Wzmocni się Twoja odporność, poprawi kondycja, a na pewno zniknie też kilka kilogramów. Będziesz też szczęśliwszą i spokojniejszą osobą. Zapomnisz, czym jest chroniczne zmęczenie, bo taki spacer to zastrzyk energii na cały dzień. Zacznij czerpać korzyści z natury, pamiętaj, że las to nasze naturalne środowisko. Poznaj jego dobrodziejstwa zwłaszcza teraz w sezonie jesienno-zimowym, gdy z każdej strony atakują nas bakterie i wirusy.

Autor: COŚ UQO – KRZYSZTOF KARWOWSKI