Joga – jak może ułatwić życie i dlaczego warto ją ćwiczyć?

Dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że wielu z nas jest zapracowanych i odczuwa skutki życia w pośpiechu. Codzienne obowiązki sprawiają, że mamy mało czasu na odpoczynek czy pasje. Problemy ze spaniem, niezdrowe jedzenie, brak potrzebnych witamin, a do tego problemy z kręgosłupem przez długie siedzenie przed komputerem. Bardzo często, zamiast zapobiegać problemom, działamy po fakcie. Jednak warto zastanowić się, jak możemy sobie pomóc. Jednym z takich rozwiązań jest ćwiczenie jogi.

Dlaczego joga?

Joga to dla niektórych sposób na spędzenie wolnego czasu, dla innych to chwila na odpoczynek po treningu siłowym, a dla jeszcze innych to styl życia. Żeby zacząć ćwiczyć jogę nie trzeba uczyć się na pamięć teorii na ten temat i poznawać trudnych do zapamiętania nazw. Najlepiej jest zacząć pod okiem osoby, która ma pojęcie o jodze po to, żeby nie zrobić sobie krzywdy źle wykonywanymi ćwiczeniami. Joga ostatnimi czasy zrobiła się bardzo popularna. Wiele klubów sportowych oferuje takie zajęcia, szkoły jogi są już praktycznie w każdym mieście, nawet na YouTube znajdziemy już masę filmików o tym, jak praktykować jogę (np. Yoga with Adriene, czy Cat Meffan). Każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę, bo joga potrafi być i dynamiczna, na której się spocimy i zmęczymy porządnie, ale też spokojna, rozluźniająca z połączeniem medytacji. Druga opcja jest dobra dla osób, które są zapracowane, zmęczone i potrzebują chwili na to, aby odetchnąć i uspokoić myśli. Jeśli potrzebujemy treningu bardziej siłowego i dynamicznego to dobrą opcją jest power joga, która wymaga więcej sprawności i siły.

Skąd moda na jogę?

W internecie możemy zauważyć, że wiele popularnych osób chwali się na swoich profilach praktykowaniem jogi. W sklepach coraz więcej reklamowanych jest specjalnych kompletów do jogi i medytacji. Możemy kupić maty, specjalne legginsy, czy nawet kadzidła i olejki. Ale czy to nam jest naprawdę wszystko potrzebne, aby zacząć ćwiczyć jogę? I tak i nie. Jeśli ktoś ma potrzebę i czuje się dobrze z całą obstawą świeczek, drewienkami palo santo i specjalnym strojem do jogi to oczywiście. Ważne jest, żeby czuć się dobrze i jeśli ma nam to pomóc się zrelaksować to taki wybór jest oczywisty. Jednak jogę można ćwiczyć i bez specjalnego sprzętu w domowym zaciszu. Wystarczy tak naprawdę mata lub miękki dywan, a do tego wygodne i luźne ubranie.

Co joga wnosi do naszego życia?

Można ją pokochać lub znienawidzić. Widząc naszego nauczyciela od jogi i to, co wyprawia na macie, możemy lekko się przerazić, ale jak wiadomo, trening czyni mistrza. Tak jak w każdej dziedzinie sportu czy nauki zaczynamy od podstaw, a z biegiem czasu potrafimy więcej. Zaczynając od najprostszych pozycji, z czasem przejdziemy w te trudniejsze, a co za tym idzie, z każdego nowego postępu będziemy bardziej zadowoleni i będziemy chcieć więcej i więcej. Joga to głównie odnajdywanie swojego szczęścia i nauka życia samym ze sobą.

Człowiek szczęśliwy to ten, który dobrze czuje się we własnym towarzystwie, a właśnie o to chodzi w praktyce jogi, aby zaakceptować siebie i swoje myśli.

Joga polecana jest osobom z wieloma schorzeniami. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, czy mające problemy z trawieniem albo migreną. Wiele sytuacji w naszym życiu może zaburzać naszą równowagę psychiczną, co wiąże się z negatywnym wpływem na nasze zdrowie fizyczne. Joga pomaga pozbyć się dolegliwości z tym związanych, ponieważ dzięki praktyce możemy zaznać spokój zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Długie siedzenie przed laptopem nie sprzyja naszemu kręgosłupowi, często towarzyszy nam ból pleców i szyi. Dzięki praktyce i wykonywaniu specjalnych ćwiczeń możemy pozbyć się niektórych dolegliwości.

Joga ma również dobry wpływ na nasze narządy wewnętrzne. Przy robieniu różnych skrętów tułowia czy głębokich wdechów wykonujemy “masaż” narządów układu trawiennego, a co za tym idzie, pozbywamy się problemów trawiennych.

Praktykowanie jogi ma o wiele więcej korzyści, pomaga w redukowaniu stresu, poprawia krążenie, przyspiesza odchudzanie i uczy poprawnie oddychać. Oczywiście, żeby nie nabawić się kontuzji, powinniśmy zaczynać ćwiczyć jogę pod okiem osoby doświadczonej.

Jak się nie zniechęcić?

Wszystko na początku wydaje się trudne i nie wierzymy w siebie, że coś nam wyjdzie. Jeśli zobaczymy, że z treningu na trening coraz lepiej wychodzi nam pozycja, która na pierwszy rzut oka wydawała nam się nie do wykonania to szybko zachce nam się praktykować więcej. W jodze ważny jest czas. Nie róbmy niczego na siłę i znajdźmy granicę do której zrobimy daną pozycję. Joga ma być przyjemnością i odpoczynkiem. Na efekty długo nie trzeba czekać. Już po jednym treningu nasze ciało się rozluźni, będziemy spokojniejsi i nie będziemy mogli doczekać się kolejnych ćwiczeń.

Autor: Justyna Amborska