Hasyayoga! Czym jest joga śmiechu?

Do prozdrowotnych efektów uśmiechu, nie trzeba już nikogo przekonywać. Oprócz bez wątpienia idących z nim korzyści wizualnych, idą również te zdrowotne. Dlaczego więc nie śmiać się więcej?

CZYM JEST JOGA ŚMIECHU?

Joga śmiechu tzw. Hasyayoga to praktyka, która polega na wywoływaniu śmiechu przez wybrane ćwiczenia, proste techniki oddechowe wywodzące się z jogi i relaksacji. Podczas zajęć z jogi śmiechu, uczestnicy wywołują u siebie śmiech, utrzymując przy tym kontakt wzrokowy oraz elementy podstawowego ruchu. Klimat panujący na takich warsztatach przypomina dziecięcą zabawę i beztroskę, w której zapominamy, o dręczących nas problemach. Wywołany śmiech może zamienić się w naturalny i zaraźliwy, jednak nie musi do tego dojść. Joga śmiechu opiera się na przekonaniu, że nawet jeśli śmiech jest sztucznie wywoływany, nadal zapewnia te same psychologiczne i fizjologiczne korzyści, jak śmiech naturalny, spontaniczny.

POCZĄTKI, NIE ZAWSZE SĄ TRUDNE

W Indiach 1995 roku odbyła się pierwsza sesja tej kreatywnej jogi, poprowadzona przez lekarza dr Madana Kataria’na. Zapoczątkował on jogę śmiechu, jako otwartą poranną praktykę, która odbywała się w parkach. Choć początkowe ilości uczestników nie były duże, to szybko sama praktyka zaczęła stawać się coraz bardziej popularna, na całym świecie, do tego stopnia, że w Bangalore powstał Uniwersytet Jogi Śmiechu.

JAK ZACZĄĆ?

Joga śmiechu może zacząć się od kreatywnej i delikatnej rozgrzewki, na którą składa się np. śpiewanie, klaskanie, rozciąganie, utrzymywanie kontaktu wzrokowego i spontaniczny ruch ciała. Ma to pomóc w zlikwidowaniu zahamowania i uczucia krępacji oraz zachęcić do zabawy. Ważnym elementem są ćwiczenia oddechowe, których celem jest przygotowanie płuc do śmiechu. Wiążę się to z tym, że ćwiczenia śmiechu przeplatają się, z ćwiczeniami oddechowymi.
Zaczynając przygodę z jogą śmiechu, nie jest nam potrzebne, żadne doświadczenie. Stopień zaawansowania czy sprawności fizycznej, nie gra tu żadnej roli. Praktykować ją mogą osoby w każdym wieku. Jedynym przeciwskazaniem są poważne i przewlekłe choroby serca. W takim wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.

ZALETY I KORZYŚCI

Joga śmiechu przynosi nam wiele korzyści takich jak:
• wytwarzanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu zwiększamy szansę, na wywołanie naturalnego uśmiechu,
• pobudzamy organizm do działania i zwiększamy zastrzyk energii. Pozytywne myślenie, pozawala nam na realizowanie swoich planów, które zazwyczaj wymagają od nas motywacji do działania,
• lepsze dotlenienie organizmu. Śmianie się oprócz dotlenienia, poprawia nasze krążenie i koncentrację,
• wzmocnienie układu odpornościowego. Mówi się, że człowiek szczęśliwy rzadziej choruje. Uśmiech na naszej twarzy, może wspomóc działania przeciwbólowe oraz poprawić nasz stan psychiczny, który łączy się ze stanem fizycznym,
• ujędrnia i uelastycznia skórę twarzy. Poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, skóra staje się bardziej odżywiona. Najlepszy sposób na promienną cerę!
• w naszym życiu pojawia się więcej optymizmu. Wzrasta zadowolenie z życia, łatwiej sobie radzimy z problemami życia codziennego.

Joga śmiechu jest nowoczesną odmiana jogi, polecaną zarówno osobom dla których stres stanowi duży problem i utrudnienie, jak i optymistom, którzy dzięki niej mogą dzielić się swoją energią i radością z innymi ludźmi. Ta odmiana jogi, nie jest skomplikowanym zestawem ćwiczeń fizycznych, ale treningiem psychicznym. Wobec tego polecana jest każdemu, kto uzna, że w jego życiu brakuje więcej uśmiechu i optymizmu. Już teraz możemy uaktywnić nasze kąciki ust i unieść je ku górze!

Autor: Jesica Nocek