Focus Active – Utylitarny i wolny duchem

Trend na samochody, w których siedzimy wyraźnie wyżej, zawitał u nas na dobre. Moda na SUV-y i Crossovery przybrała taki rozmach, że dzisiaj praktycznie co drugie auto wywodzi się z tej kategorii. Każda z liczących się na rynku marek ma takie auta w swojej ofercie. Raz na jakiś czas zaobserwować można ukłon w stronę klasyki lub nową interpretację sprawdzonych rozwiązań. Nowa generacja Focusa w odmianie Active jest tego najlepszym przykładem. 

 

Odmiana Active, którą zabraliśmy na przepiękną wycieczkę
po Dolnym Śląsku, okazała się autem tak kompletnym,
że praktycznie bezkonkurencyjnym w swojej klasie

 

Może być tylko jeden

Tytuł króla hatchbacków to łakomy kąsek, dlatego nowy Focus miał nie lada orzech do zgryzienia. Ford postawił na zdecydowaną ewolucję, nowoczesne systemy bezpieczeństwa dostępne w standardzie i ciekawą ofertę modelową. Suche fakty na bok, ponieważ dzięki salonowi Ford Germaz Zielona Góra mieliśmy okazję spojrzeć na nowego Focusa z nieco innej perspektywy. 

Odmiana Active, którą zabraliśmy na przepiękną wycieczkę po Dolnym Śląsku, okazała się autem tak kompletnym, że praktycznie bezkonkurencyjnym w swojej klasie. Testowaliśmy wersję kombi z silnikiem 1.5 150 KM i automatyczną przekładnią. Kto pokocha to auto? Jak sama nazwa wskazuje ludzie aktywni, rodziny oraz osoby, które cenią sobie oryginalne rozwiązania. Lubicie wycieczki w góry, dynamiczną jazdę i bezpieczeństwo? A może cenicie sobie ergonomię, nowe technologie oraz komfort? Nowy Focus spełnił nasze najśmielsze oczekiwania. Po pierwsze, prowadzi się świetnie. Układ kierowniczy jest zdecydowanie przykładem dla konkurencji. Jadąc tym podwyższonym kombi, wystarczy włączyć tryb sport i od razu „rogal” pojawia się na twarzy. Zawieszenie to niestety nie 4×4, ale Active posiada kilka trybów pracy, które w inteligentny sposób zmieniają charakterystykę napędu na przód. Po drugie, jest autem pięknie zaprojektowanym. Nowoczesne i smukłe linie nadwozia podkreślają nowoczesny design, który jest tu motywem przewodnim. Dzięki podwyższonemu zawieszeniu wersja Active daje więcej wolności. Podczas testu Ford wjechał na zdjęcia w miejsca zamknięte dla większości samochodów.

 

Jest tu WIELKI bagażnik, świetne silniki i naprawdę dużo miejsca dla pasażerów

 

W środku – All Inclusive!

Od pozostałych wersji, Active wyróżnia się tapicerką, listwami na progach oraz decorem na desce rozdzielczej. Materiały oraz ich spasowanie są na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, znajdziemy tu nagłośnienie B&O play, Apple Car play i Android auto, podświetlenie ambient, podgrzewane fotele i kierownicę, automatyczną klapę bagażnika oraz lampy full LED. Wersja Active nie należy do najtańszych, jest tuż przed wersją Vignale, natomiast Ford pomyślał praktycznie o wszystkim. Można śmiało stwierdzić, że Active jest najbardziej kompletną  wersją nowego focusa. Jest tu duży bagażnik, świetne silniki i naprawdę dużo miejsca dla pasażerów. To wszystko sprawia, że jest naprawdę świetnym wyborem na auto dla rodziny lub jako typowy cruiser. Kolejnym plusem podwyższonego kombi jest pewność prowadzenia. Inteligentne zawieszenie sprawia, że dziury mu nie straszne, a silniki EcoBoost zapewniają dynamiczną jazdę.

Wersja Active zajmuje 2/3 podium 

Jeśli szukacie drugiego auta w rodzinie, które nie zawiedzie Was dynamiką, komfortem i co najważniejsze poziomem bezpieczeństwa, to w tej klasie trudno o lepszy wybór. Jeżeli potrzebujecie jednego auta, które odhaczy większość znaków zapytania, to w tej cenie i pod względem praktyczności, Focus pokonuje praktycznie każdego SUV-a i Crossovera, dodając przy tym praktyczność bryły kombi oraz frajdę z jazdy.