Dlaczego kawa to najpopularniejszy napój świata?

Pijemy ją codziennie, jest inspiracją dla wielu startupów, a ostatnio szczególnie upodobali ją sobie Polacy. Niektórzy nie otworzą oczu bez wypicia małej czarnej lub espresso, a co dopiero z pójściem do pracy. Spożywa ją 90% populacji osób dorosłych. Kawa pobudza nas, ma także wspaniały smak i aromat.

Najszerzej uprawiane oraz najbardziej znane odmiany ziarna to: arabica i robusta.

Liczne badania pokazały, że umiarkowane jej picie (3-4 filiżanki dziennie) jest korzystne dla zdrowia. Dawka dobowa kofeiny, którą możemy przyjąć to 1g. Filiżanka czarnej kawy to od 70 – 140mg kofeiny, dla porównania w butelce 0,33ml Coca – Coli jest jej 45mg.

DZIAŁA KORZYSTNIE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

Kofeina pobudza układ nerwowy i wzmacnia odpowiedź receptorów dopaminy. Dopaminie przypisuje się funkcje przekaźnika przyjemności. Po wypiciu kawy odczuwamy zmniejszenie zmęczenia psychicznego i fizycznego. Kofeina rozszerza naczynia mózgowe, zwiększając dopływ krwi do mózgu, przez co nasze samopoczucie poprawia się. Dzięki piciu tego czarnego napoju polepsza się nam nastrój i jesteśmy bardziej skoncentrowani.

Zmniejsza się też ryzyko występowania depresji, udarów mózgu czy choroby Parkinsona i Alzheimera. Kawosze rzadziej chorują na nowotwory, a to dzięki właściwościom przeciwutleniającym kawy. Pijąc np. espresso, systematyczne, jesteśmy mniej narażeni na choroby serca (w tym zawał) czy cukrzycę typu 2.

Spożywanie kawy nie sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Jest ona bezpieczna dla całego układu naczyniowo-sercowego. Dopiero dawka kofeiny przekraczająca 600 mg na dzień podnosi lekko mierzone wartości. Jest to jednak efekt łagodny i odwracalny.

ODCHUDZA I UPIĘKSZA

Czarny napar wspomaga również odchudzanie, ponieważ przyśpiesza przemianę materii. Pamiętajmy jednak, że musi to być kawa bez cukru. Kawa znalazła też zastosowanie w kosmetologii. Ma ona wspaniały wpływ na skórę: ujędrnia ją i walczy z cellulitem. Kosmetyki z kofeiną są też bardzo skuteczne w usuwaniu toksyn z organizmu. Pomagają w walce z opuchnięciami pod oczami i ze zrogowaciałym naskórkiem. Drobinki kawy to wspaniały peeling.

Jest ALE…

Na kawę powinny uważać jednak kobiety w ciąży, limit dla nich to 2-3 filiżanki. Ostrożne powinny też być osoby cierpiące na bezsenność, kawa może nasilić ten problem. Jeszcze niedawno popularne było stwierdzenie, że kawa wypłukuje m.in. magnez, wapń czy mangan. Najnowsze badania nie potwierdzają jednak tej teorii. Nie przekraczając dziennej dawki 3 filiżanek czarnego napoju, nie narażamy się na niedobory.

autor: COŚ UQO – Krzysztof Karwowski