Zero waste – moda na ekologię

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o ekologicznym stylu życia Zero Waste / Less Waste. Słyszał o tym na pewno każdy, kto, chociaż odrobinę śledzi w sieci eko nowinki. Na czym to polega i jak może się tym zainteresować przeciętny Kowalski, nie dostając przy tym zawrotu głowy? Zero Waste to sztuka życia, która polega na jak najmniejszym generowaniu śmieci. Jeszcze do niedawna ekologiczny był ten, kto sumiennie segregował śmieci, teraz jednak idziemy wielki krok do przodu w tej dziedzinie. Okazuje się, że recykling niesie ze sobą dużo wątpliwości co do ekologicznych rozwiązań oraz kosztów. 

 

Nie zdajemy sobie sprawy, w jak łatwy sposób można wprowadzić zero waste w życie

 

Zero waste zachęca do całkowitego ograniczenia rzeczy, które po niedługim czasie stają się zwykłymi odpadami. Najgorsze są rzeczy jednorazowe, takie jak opakowania plastikowe, jednorazowe torby foliowe, plastikowe sztućce czy naczynia. To początek góry lodowej, ale też najbardziej widoczny i każdy z nas może mieć wpływ na to, co wybiera. Nie zdajemy sobie sprawy, w jak łatwy sposób można wprowadzić zero waste w życie. 

 

Wystarczą mikro zmiany!

Wybierając się na zakupy, zabierz ze sobą torbę materiałową. Nie trzeba jej kupować, wystarczy uszyć ją z koszuli lub koszulki, której już nie używamy. Zamiast jednorazowych reklamówek czy toreb foliowych na owoce, można uszyć torebki z nieużywanych firanek i wszyć do nich gumkę lub sznurek. Idąc na zakupy, zabierz ze sobą listę zakupów, weź tylko to, co potrzebujesz. Dzięki temu ograniczysz

zakup rzeczy, których najprawdopodobniej nie zdążysz zjeść lub tak na dobrą sprawę, na ten moment nie są Ci potrzebne. Bierzesz jedzenie do pracy/szkoły?  Zamień plastikowe pudełka na szklane słoiki, które zalegają u Ciebie lub u Twoich rodziców w piwnicy. Kosmetyki? Są jedną z największych dziedzin, wykorzystujących plastik. Ogranicz ich zakup, zadbaj o zdrowy naturalny wygląd. Jeśli to konieczne i możliwe kupuj kosmetyki w szklanych pojemnikach. Mniej znaczy lepiej! Podane przykłady są tylko kilkoma wskazówkami, gdzie można wykorzystać zero waste bez większego wysiłku. Im więcej się o tym mówi, tym szybciej przyjdzie na to moda. Środowisko wokół nas zmienia się błyskawicznie, warto więc postawić na rozwiązania, które w realny i szybki sposób zatrzymają jego degradację. Jesteś eko? Bądź zero waste.

 

Autor: Paulina Zarzycka