True crime, czyli historie z dreszczykiem napisane przez życie!

Podcasty kryminalne, czyli opowieści o zabarwieniu 'true crime’, przybyły do nas z Zachodu i stają się coraz bardziej popularne. Historie, których wątek przewodni to morderstwa, porwania i zaginięcia, poparte są zwykle dogłębnym researchem i budującą napięcie narracją. Dzięki tym dwóm elementom możemy lepiej zapoznać się z przebiegiem zajść, w których autorzy rzucają nowe światło na historie najnowsze, ale również te od dawna przykryte grubą warstwą kurzu. Dziś przedstawimy Wam trzech gigantów (kryminalnej) polskiej sceny podcast’owej, o których warto pamiętać w trakcie zimowych wieczorów. Kto wie, może dodacie ich do swojej playlisty na dłużej?

Kryminatorium BY Marcin Myszka

W tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym pasjonatem, spędzającym wiele godzin na poszukiwaniu informacji w archiwach i bibliotekach. Merytorycznie i technicznie podcast Marcina należy śmiało nazwać majstersztykiem. Kryminatorium słucha się w olbrzymim napięciu (nawet jeśli dana sprawa nie jest nam obca i znamy jej przebieg). Oprócz historii, którymi żyła cała Polska, w podcaście posłuchamy też o przypadkach z całego świata. Tym sposobem spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie jest córka Al Bano i Rominy Power, poznamy lepiej historię tzw. ,,Trupiej Farmy” lub dowiemy się więcej o sporach w Domu Gucci. Idź do strony podcastu.

Piąte: Nie zabijaj by Justyna Mazur

Justyna zdecydowanie przyczyniła się do tego, że pokochaliśmy historie true crime. Słuchając jej podcastu, można odnieść wrażenie, że uczestniczyła w każdej historii, o której opowiada. Oprócz napięcia, towarzyszącego podczas odsłuchu, autorka potrafi wzbudzić w słuchaczu prawdziwe współczucie względem bohaterów poszczególnych odcinków. Piąte: Nie zabijaj porusza tematy krwawych spraw, dziejących się na terenie Polski. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się więcej zarówno o wątkach wyjaśnionych, w których poznano tożsamość mordercy, jak i o tych, które wciąż pozostają tajemnicą, to podcast dla Was! Dodatkowo playlista Justyny zawiera dwa tytuły wykraczające poza Polskę. Odcinek o nazwie ,,Czyją twarz ma zło?” pozwoli Wam raz jeszcze przyjrzeć się dramatycznej historii opętanej przez diabła Anneliese Michel. Czy rzeczywiście wszystkiemu winne były ciemne moce? Posłuchajcie. Idź do strony podcastu.

Zagadki kryminalne BY Karolina Anna

Na początku jej kanał zdradzał tajemnice makijażu. Dziś Karolina nie prowadzi już tutoriali, ale opowiada o zagranicznych – i jej zdaniem najciekawszych – sprawach kryminalnych. Każda z opowiadanych przez nią historii przedstawiona jest w sposób niezwykle elokwentny i profesjonalny. To powoduje, że czas spędzony na odsłuchu mija w mgnieniu oka. Przeglądając bogatą playlistę Zagadek kryminalnych, możemy natknąć się na takie sprawy jak historia ucieczki z seksualnej sekty, opowieść o najkrwawszym seryjnym mordercy Tedzie Bundym lub dowiedzieć się, kim była ,,Nieznajoma z Sekwany” i dlaczego jej uśmiech znamy lepiej, niż nam się wydaje. Idź do strony podcastu.

Autor: Aleksandra Kucza