Savoir-vivre, czyli dobre maniery to podstawa!

Tam gdzie są ludzie, tam rodzą się relacje. Wszelkie zachowania, które je kreują wpisują się w tak zwane maniery. Savoir – vivre, czyli inaczej „wiedzieć, jak żyć”.

Savoir-vivre to nic innego jak określenie właściwego zachowania, w konkretnych sytuacjach i miejscach, które świadczy o dobrym wychowaniu.

Fundamentem każdej znajomości jest to, jaki stosunek mają do siebie osoby w nią wchodzące. Wiadome jest, że im bardziej dbamy o daną relację, tym jest ona silniejsza. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak powinniśmy się poprawnie zachowywać, wobec siebie. Jednak słowo „poprawnie”, może być rozumiane przez każdego w sposób subiektywny. Właśnie z tego powodu powstał tzw. przewodnik savoir-vivre, który wyznacza nam to, jak powinniśmy reagować, w konkretnych sytuacjach.

W zależności od tego, gdzie mieszkamy i jakie jest nasze pochodzenie, obowiązują nas inne zasady. Wynika to z tego, że savoir-vivre uwarunkowany jest kulturowo. Religia, styl oraz warunki życia, to wszystko wpływa na ustalane normy. Bardzo ważne jest to, aby każdy z nas, znał zasady dobrego wychowania, ponieważ kwalifikuje się je, jako jedne z wyznaczników kultury osobistej.

JEGO KORZENIE

Samo pojęcie wywodzi się z języka francuskiego, jednak jego korzenie sięgają czasów starożytnej Grecji. To właśnie tam człowiek i wszelkie aspekty z nim związane, były centralnym punktem nauki oraz sztuki, a na kulturę osobistą, nakładano duży nacisk. W okresie średniowiecza, znaczenie savoir-vivre zmalało, jednak tylko po to, by w czasach renesansu, móc o sobie przypomnieć. Do dziś ludzie starają się przestrzegać głównych zasad dobrego wychowania, ponieważ wiedzą, że ich zachowanie jest również ich wizytówką, a przecież nikt nie chce, aby o nim źle mówiono.
ZASADY SAVOIR – VIVRE

Głównymi zasadami savoir-vivre są:

• wzajemny szacunek, bez względu na czyjeś poglądy, orientację seksualną, wykształcenie, status majątkowy, płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy wygląd. Każdy człowiek, który nie robi w sposób świadomy nikomu krzywdy, zasługuje na szacunek. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani,

• poprawne zachowywanie się w formach towarzyskich (np. w rodzinie, w miejscu pracy czy na przyjęciach). Uwzględniając przywitanie, pożegnanie oraz zachowania wynikające z konkretnych sytuacji,

• prawidłowa komunikacja (także telefoniczna oraz internetowa). Określa jakich zwrotów powinniśmy używać oraz jakich powinniśmy unikać. Pomaga nam zrozumieć, kiedy mamy pierwszeństwo w wygłoszeniu swojej opinii czy zdania na poruszany temat,

• poprawne nakrywanie i podawanie do stołu, kulturalne sposoby jedzenia oraz picia. Dzięki tym zasadom wiemy, jak powinniśmy przygotować stół na wizytę gości lub jak sami powinniśmy zachowywać się, będąc na jakimś evencie,

• odpowiednia prezencja (np. postawa, higiena) i dobór właściwego ubioru do konkretnego miejsca i sytuacji, w których się znajdujemy (dress code). Jest to szczególnie pomocne w sprawach biznesowych lub urzędowych, kiedy zależy nam na dobrej prezencji. Warto pamiętać o tym, że styl ubioru to jedno, a szacunek poprzez ubiór to drugie. W sytuacjach formalnych bądź takich, kiedy chcemy komuś zaimponować i pokazać, że osoba, z którą się widzimy, jest dla nas ważna np. pierwsza randka, powinniśmy wybrać strój z kategorii eleganckich, aby zaznaczyć nasz szacunek, względem danej osoby czy też wydarzenia.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Tak jak wspomniałam na samym początku odmienność kulturowa, znacząco wpływa na zasady savoir-vivre. Coś, co dla naszego regionu geograficznego, może być oznaką dobrego wychowania, na drugim końcu świata, może oznaczać coś całkowicie przeciwnego. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem do innego kraju zapoznać się z zasadami tam panującymi i podejść do nich z szacunkiem. To właśnie szacunek odgrywa tu kluczową rolę, tak więc szanujmy się!

Autor: Jesica Nocek