Kazimierskie Wzgórza, renesans winiarstwa i nowa perła wśród winnic

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że winiarstwo w Polsce przeżywa obecnie swój renesans. Co więcej, można już śmiało mówić o charakterystycznych dla naszego klimatu nutach zapachowych i smakowych. Nasze wina są rześkie, aromatyczne i przyjemne. Nic dziwnego więc, że na mapie naszego kraju powstają coraz ciekawsze projekty winiarskie.

Jakiś czas temu odwiedziliśmy Kazimierz Dolny, aby przyjrzeć się narodzinom winnicy Kazimierskie Wzgórza. Już teraz możemy Wam zdradzić, że ma ona szansę stać się jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce. Dlaczego? O tym poniżej.

Historia zatoczyła koło

Czy wiecie, że historia polskiego winiarstwa przeplata się z datą chrztu naszego państwa, wojnami oraz legendami o karczmach na zamarzniętym Bałtyku? Już w 966 r. zaraz po przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa zwiększyło się zapotrzebowanie na wino. Było to związane z odprawianiem liturgii rzecz jasna. Nie zmienia to faktu, że już wtedy możemy znaleźć wzmianki o pierwszych próbach uprawy winorośli. Przez kolejne stulecia winiarstwo przeżywało znaczący rozwój. W XIV w. wino staje się środkiem płatniczym i towarem wymiennym. Dopiero przełom XVII/XIII w. przynosi kryzys w postaci zmian klimatycznych. Surowsze zimy, kolejne wojny oraz plaga filoksery sprawia, że handel winem praktycznie zamiera. Dziś historia zatacza koło i możemy na nowo cieszyć się polskim winem.

Chwile warte wspomnień

Kazimierskie Wzgórza to marka, która czerpie inspiracje z tradycji oraz wyjątkowego klimatu Kazimierza Dolnego. Możemy śmiało stwierdzić, że motorem napędowym tego przedsięwzięcia jest wizja oraz odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Pijemy więcej wina i więcej o winie chcielibyśmy wiedzieć! Celem winnicy z okolic Kazimierza jest tworzenie przyjemnych i wyjątkowych win, propagowanie tradycji winiarskich oraz promocja enoturystyki. Kazimierskie Wzgórza posługują się mottem 'Chwile warte wspomnień’, co jasno pokazuje ambicje założycieli.

Lokalizacja, lokalizacja!

Co wyróżnia ten nowy projekt winiarski? Na pewno zdajecie sobie sprawę, że Kazimierz Dolny jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce, a to sprawia, że co roku przyciąga setki tysięcy turystów. Kazimierskie Wzgórza zlokalizowane są na trzech parcelach w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, ok. 4 km od kazimierskiego Rynku i Wisły. Wzgórze w Wylągach to zapierający dech widok na Dolinę Grodarza. Natomiast warto podkreślić, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na sukces winnicy jest gleba. Kazimierskie Wzgórza posiadają żyzne lessowe gleby oraz nasłonecznienie, co tworzy wyjątkowy mezoklimat do uprawy winorośli z odmian wymagających i delikatnych (Vitis Vinifera). Tradycyjne technologie winiarskie w połączeniu z nowoczesnym sprzętem oraz wiedzą sprawiają, że Kazimierskie Wzgórza są jednym z najbardziej ambitnych projektów winiarskich ostatnich lat.

Nie tylko wino i wino przede wszystkim!

Aby zrozumieć zafascynowanie winiarstwem, musimy zrozumieć czym jest enoturystyka. Tzw. ‘podróżowanie z kieliszkiem w dłoni’ polega na odkrywaniu miejsc, które związane są z produkcją i promocją wina. Wystarczy się rozejrzeć, a szybko się zorientujemy, że winiarstwo rozwija się bardzo dynamicznie! W mieście znajdziemy coraz więcej wyspecjalizowanych wine barów, a poza nim powstają kolejne winnice.

W enoturystyce nie chodzi o wyjazd na zakupy po kilka butelek lokalnego winiarza. Enoturystyka to przede wszystkim wiedza na temat szczepów, metod produkcji oraz degustacji wina

Lokalizacja kazimierskiej winnicy pozwala nie tylko tworzyć wyjątkowe wina, ale też oferuje dostęp do kultury i sztuki w perle renesansu, jaką niewątpliwe jest Kazimierz Dolny. Okolice winnicy to piękne zabytki, atrakcje przyrodnicze, wąwozy lessowe, trasy rowerowe i trekkingowe, stadniny, pasieki, serowarnie, hodowle ryb oraz uprawy lokalnych producentów owoców i warzyw.

Do dyspozycji gości przewidziane są 2 ha zielonego terenu z pełną infrastrukturą umożliwiającą organizowanie pikników, koncertów, plenerów, spotkań oraz szkoleń. To wszystko sprawia, że Kazimierskie Wzgórza mają szansę stać się kultowym centrum winiarskim w regionie Przełomu Wisły.

Ze szczegółami tego projektu możecie zapoznać się odwiedzając stronę internetową oraz śledząc profil na facebook’u. Nas osobiście cieszy fakt, że w Polsce znajdują się ludzie, którzy podejmują się tak ambitnych przedsięwzięć i dokładają swoją cegiełkę dla wspólnego dobra oraz edukacji kolejnych pokoleń entuzjastów szlachetnego trunku. Już dzisiaj spoglądamy na 2021 rok i premierę pierwszych win wiosną.

Strona internetowa Kazimierskich Wzgórz
Photo credit: Kamila Mazurkiewicz Osiak