Joker 2: Folie á Deux – Dlaczego warto czekać na tę produkcję?

Choć fani zaczynali się już niecierpliwić, Książę Zbrodni musiał w końcu powrócić! ,,Joker” z 2019 roku odniósł spektakularny sukces i stał się najbardziej dochodową produkcją w kategorii wiekowej R – jego Box Office wynosiło 1,074 mld USD. Do tego wszystkiego dorzućmy jeszcze jedenaście nominacji do Oscara – z czego dwa zgarnięto za najlepszą rolę męską i muzykę – a także lawinę pochlebnych recenzji. Kto nie pokusiłby się o kontynuowanie dzieła z takim potencjałem?!

The News!

Internet zawrzał, gdy 7 czerwca na instagramowym koncie Todda Phillipsa – odpowiedzialnego za reżyserię i scenariusz pierwszego ,,Jokera” – ukazały się dwa przełomowe zdjęcia. Pierwsze z nich zdradziło okładkę scenariusza z roboczym tytułem drugiej części – ,,Folie à deux”. Po przetłumaczeniu z francuskiego, słowa te można rozumieć jako ,,wspólne szaleństwo”, określające tzw. paranoję udzieloną. Stan ten dotyczy osób, które bezkrytycznie podchodzą do paranoicznych myśli ludzi chorych, z którymi pozostają w bliskich relacjach.

Drugie zdjęcie wrzucone przez Phillipsa poruszyło kinomanów jeszcze bardziej, ponieważ przedstawiało odtwórcę głównej roli, Joaquina Phoenix’a, pogrążonego w lekturze obszernego scenariusza. Choć informacje na temat filmu – na razie – są dość szczątkowe, wiadomo, że produkcja trafi na ekrany kin w 2024 roku. Twórcy potrafią w reklamę i choć nie zdradzają zbyt wiele, podali widzom jeszcze dwie, niezwykle ekscytujące informacje.

Gaga & MUSICAL

Gdy zdjęcia z 7 czerwca obiegły świat, Internet aż zawrzał od różnych spekulacji. Jedna z nich dotyczyła samego tytułu: ,,Joker: Folie à deux”. Kto zna historię szalonego bohatera DC, ten na pewno wie, że osobą, która mogła dzielić z nim szaleństwo, była jego partnerka zbrodni – Harley Quinn, a właściwie doktor Harleen Frances Quinzel, dla której Joker początkowo był tylko zwykłym pacjentem. Czas zweryfikował jednak uczucia tych dwojga, a Quinzel niemal na zabój zakochała się w mężczyźnie o specyficznym śmiechu. Od tej pory tworzyli duet jakich mało, o czym możecie dowiedzieć się właśnie z komiksów DC.

Skoro na ekranie miała zagościć Harley, to kto ją zagra? To pytanie podsycił ,,The Hollywood Reporter”. Na łamach czasopisma poinformowano, że Warner Bros prowadzi rozmowy z Lady Gagą, która rzekomo miałaby wcielić się w rolę Pani Quinzel. 4 sierpnia okazał się szczęśliwy dla fanów Gagi, bo właśnie tego dnia artystka wrzuciła na swojego Instagrama krótki filmik promujący nowego ,,Jokera”. Po tym ruchu nikt nie miał już wątpliwości, że Gaga przyjęła tę, co prawda wymagającą, ale i ekscytującą rolę.

Image credit: Joker (2019)
Image credit: House of Gucci (2021)

Piosenkarka ma na swoim koncie kilka ciekawych ról – ,,Dom Gucci” lub ,,Narodziny gwiazdy” – dlatego jej występ w ,,Jokerze” mógłby urozmaicić całą fabułę, a już szczególnie, że kolejna część ma być musicalem! Taki wybór formy przez wielu postrzegany jest jako kontrowersja, bo ,,Joker”, do tej pory utrzymany w konwencji trudnego w odbiorze dramatu, dość mocno odbiega od muzyki, śpiewu i kojarzonej z nimi dobrej zabawy. Możemy być jednak pewni, że twórcy zadbają o taką oprawę muzyczną, która dobrze podkreśli główne przesłanie produkcji.

Joker: ciekawostki

,,Joker” Todda Phillipsa nie wpisuje się w ramy przesyconych przewidywalnością i efektami specjalnymi supebohaterskich opowieści. To zupełnie nowe – oparte na popkulturze i analizie psychologicznej – spojrzenie na trudną osobowość Księcia Zbrodni. Mroczna fabuła pierwszej części dobitnie ukazała nam, że najgorszym potworem, jaki mógł kiedykolwiek stanąć na planecie Ziemi, to człowiek. Jakie wnioski nasunie nam druga część filmu? Na to pytanie odpowiemy sobie już w przyszłym roku, a tymczasem zachęcamy Was do zapoznania się z garścią ciekawostek o pierwszej części ,,Jokera”!

⦁ Joaquin Phoenix w trakcie przygotowań do roli Jokera zrzucił aż 23,6 kilograma.
⦁ Filmy zawierające ataki śmiechu ludzi cierpiących na przypadłość nazywaną ,,patologicznym śmiechem”, okazały się wielką inspiracją dla Phoenix’a. Nawet Todd Phillips przyznał, że myśląc o Jokerze wyobrażał sobie, że jego śmiech powinien być niemal bolesnym doświadczeniem.
⦁ Aktorzy, którzy również wcielali się w Jokera twierdzili, że to jedna z najtrudniejszych i najbardziej obciążających psychicznie ról. Phoenix zaprzeczył jednak temu, że rola wywarła negatywny wpływ na jego psychikę.
⦁ Kompozytorka Hildur Gudnadottir – na prośbę reżysera – stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu, nie mając pojęcia o tym, co zawiera scenariusz. Choć w świecie filmu to dość rzadka praktyka, Gudnadottir poradziła sobie śpiewająco, czego dowodzi Oscar za najlepszą muzykę filmową.
⦁ Aby osiągnąć efekt ziarnistego filmu vintage, film najpierw nagrano analogowo, a dopiero później przeniesiono do cyfrowego świata.
⦁ Joker plasuje się na wysokim miejscu w topowej dziesiątce najwyżej ocenianych filmów wszechczasów (według Imdb).

autorka: Aleksandra Kucza