Great Green Wall – Zielona nadzieja ludzkości

Już sama nazwa brzmi jak projekt z filmów Science Fiction prawda? Wielki Zielony Mur (ang. Great Green Wall) to inicjatywa, która zrodziła się w 2005 roku podczas szczytu Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary. Miał na celu odwrócenie procesów pustynnienia poprzez stworzenie zielonej granicy wzdłuż kontynentu. Minęło 15 lat od porozumienia, a większość ludzi nawet o nim nie słyszała. Czy ludzkość wygrała z naturą?

ZIELONY SYMBOL WIDOCZNY Z KOSMOSU

Sahel to pas suchej sawanny przecinający Afrykę. Eksplozja demograficzna, susze i degradacja sprawiły, że w ciągu tylko dwóch dekad Sahara przesunęła się o prawie 150 km na południe. Do 2025 roku 11 państw afrykańskich zadeklarowało posadzić pas zieleni o długości 7775 km i szerokości 15-20 km. Powierzchnia 12 000 000 ha oznacza, że Wielki Zielony Mur będzie największą żywą strukturą na naszej planecie i będzie widoczny z kosmosu. Wystarczyło 10 lat, aby ukończyć 15% projektu i przywrócić życie zdegradowanym krajobrazom Afryki na niespotykaną dotąd skalę, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe, miejsca pracy, zmniejszenie ubóstwa oraz zwiększenie bioróżnorodności. Warto natomiast wspomnieć, że pierwsze założenia projektu przegrały w starciu z Saharą. Prawie 70% z posadzonych drzew umarła, ponieważ większość obszarów została opuszczona przez ludność, która miała dbać o nowo powstały pas zieleni. To jednak nie oznacza porażki. Specjaliści postawili ostatecznie na specyficzną mozaikę praktyk zagospodarowania przestrzeni w rolnictwie, która jako całość, utworzy zielony mur.


source: (USGS)

Wielki Zielony Mur to globalny symbol ludzkości, która walczy z największym zagrożeniem, degradacją środowiska.

Jest jeszcze jeden niepodważalny aspekt tego projektu. Wielki Zielony Mur to globalny symbol ludzkości, która walczy z największym zagrożeniem, czyli postępującą degradacją środowiska. Oprócz drzew i krzewów jest jeszcze ludzka nadzieja, która namacalnie odmieniła życie milionów mieszkańców Sahelu. Projekt sprawił, że w jednym z najuboższych regionów świata hoduje się teraz żywność, rozwija rolnictwo, a tym samym powstrzymuje migracje ludności.

O czym warto pamiętać? O tym, że każdy z nas powinien o tym mówić. Na oficjalnej stronie możemy podpisać osobistą deklarację, która zwyczajnie pomaga zwiększać świadomość. Afryka prawie od zawsze była symbolem ubóstwa, które wyciąga rękę po pomoc. Tym razem staje do walki w bitwie, która dotyczy nas wszystkich. Być może przyszłość ma dwa scenariusze. Dokonując świadomych wyborów, możemy uniknąć jednego z nich.