Festiwalowe szaleństwo, czyli scena XXL w Polsce

Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu wielu młodych ludzi. Kto by nie chciał zobaczyć swojego ulubionego zespołu na dużej scenie w otoczeniu przyjaciół, a przy tym wspaniale się bawić? W Polsce coraz częściej można wybrać się na koncert zagranicznych gwiazd, a duże festiwale muzyczne stały się bardzo popularne. Kiedy nadchodzi lato okazuje się, że wybór jest naprawdę spory. Pogoda sprzyja, a do tego są wakacje. Każdy może znaleźć coś dla siebie, bo na festiwalach gra się muzykę z różnych gatunków. Od popu zaczynając, a na heavy metalu kończąc. Dla kogo są? Festiwale muzyczne są dla fanów głośnego grania, food truckowego jedzenia i spania pod gołym niebem. Brzmi jak wolność? Nie zapominajmy o artystach z całego świata.

Jeszcze parę lat temu festiwale muzyczne nie były tak doceniane w Polsce, jak za granicą. Czy było to spowodowane brakiem świadomości, czy zwyczajnej promocji? Do niedawna wielkie festiwale kojarzyły się nam z Coachellą (Stany Zjednoczone) czy Tomorrowland, który odbywa się w Belgii. Festiwale to imprezy, które łączą fanów oraz gwiazdy z całego świata. Jak to wygląda u nas? Polska szybko dogoniła zagranicznych poprzedników. Może to tylko świadczyć o wysokim poziomie imprez i często ciekawej formule. Pytanie brzmi, co sprawiło, że stały się tak popularne w ostatnim czasie? Jednym z powodów na pewno jest dostępność. Duża scena to świetna okazja do tego, aby posłuchać wielu wykonawców w jednym miejscu, a do tego zaoszczędzić na bilecie. Porównując ceny za koncert jednego wykonawcy na ‘Narodowym’, a dzień festiwalowy, może okazać się, że festiwal jest dużo lepszym wyborem. Atmosfera na takich wydarzeniach też jest wyjątkowa. Można spotkać tam ludzi o podobnych zainteresowaniach, pobawić się przy muzyce, a w dodatku zjeść nietuzinkowe jedzenie. Mimo że sezon festiwali już się skończył, warto pomyśleć gdzie wybrać się w kolejne lato. Bardzo często bilety można kupić już na wiele miesięcy przed oficjalnym line up’em. Sprawdźmy więc, które festiwale w Polsce należą do najpopularniejszych?

Pol’and’Rock Festival


source: polandrockfestival.pl

Zacznijmy od klasyki. Festiwal, który odbywa się od 1995 roku (wcześniej Przystanek Woodstock), ma wielu fanów. Ludzie przyjeżdżają w sierpniu do Kostrzyna nie tylko z Polski, ale również z wielu innych krajów. Pole namiotowe znajdujące się na terenie festiwalu może pomieścić tysiące ludzi, a pod scenami zawsze panuje pozytywna atmosfera. Na wydarzeniu można posłuchać wielu polskich, jak i zagranicznych wykonawców, głównie z gatunku rocka. Wejście na festiwal jest bezpłatne, a za organizacją stoi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Impreza co roku zaczyna się na początku sierpnia i trwa przez 3 dni. Oczywiście, aby zająć sobie dobre miejsce na polu namiotowym, trzeba być kilka dni przed, ale to nic, bo już wtedy zaczyna się rozkręcać dobra zabawa!

Open’er Festival


source: Open’er Festival / Facebook

Jeden z najpopularniejszych festiwali w Polsce. Jeżdżą na niego zazwyczaj młodzi ludzie chcący przeżyć wspólnie ze znajomymi czas w rytmie popularnych hitów. Festiwal co roku przyciąga tysiące osób do Trójmiasta, gdzie przez 3 dni na początku lipca można posłuchać artystów z całego świata. Do tego duże pole namiotowe i dobre jedzenie sprawiają, że festiwal jest wyjątkowo przyjazny dla młodych osób. Muzyka na festiwalu jest mieszana, trochę popu, rapu, alternatywy i muzyki elektronicznej. Pule biletów pojawiają się co jakiś czas. Najwcześniej można je zakupić już w październiku, gdzie kupujemy bilet w ciemno, nie znając jeszcze artystów, którzy wystąpią. Ceny zaczynają się w okolicach 270 zł i są uwarunkowane tym, czy zdecydujemy się na nocleg pod namiotem, czy też nie. Open’er jest festiwalem, na którym trzeba być, aby poczuć wyjątkową atmosferę, zobaczyć ludzi w ciekawych przebraniach czy pobawić się pod samą sceną przy najbardziej popularnych utworach.

Orange Warsaw Festival


source: Orange Warsaw Festival / Facebook

Ten co roku odbywający się w Warszawie festiwal można zobaczyć na początku czerwca. Występują na nim zarówno artyści z Polski, jak i zagraniczni. Wydarzenie przyciąga wiele ludzi dla których muzyka jest ważnym elementem w ich życiu. Na festiwalu na scenie wystąpili już m.in. Imagine Dragons, Kings of Leon, Florence and the Machine czy Rita Ora. Wydarzenie odbywa się przez dwa dni. Na festiwalu jednak nie ma noclegów pod postacią pola namiotowego. Orange Warsaw od wielu lat zapewnia dobrą zabawę dla osób przebywających w stolicy, oferując z roku na rok, coraz lepszy line up.

Audioriver Festival

Ta impreza to istne niebo dla fanów muzyki elektronicznej. Festiwal odbywa się co roku pod koniec lipca i ściąga nad Wisłę w Płocku tysiące ludzi. Można spotkać tam wielu artystów i producentów muzycznych z całego świata. Bilety można dostać od 240 zł.

Impact Festival

Lubicie mocne brzmienia? Ten festiwal będzie idealny. Impreza odbywa się co roku w Krakowie i zapewnia dużą dawkę dobrej rockowej muzyki. Nie zabraknie na nim artystów zagranicznych, którzy występują na dwóch scenach. Jeśli lubicie rockowe brzmienia, to ten festiwal może być strzałem w dziesiątkę!
Niezależnie od tego, jaki gatunek muzyki preferujecie, warto wybrać się na jeden z wyżej wymienionych festiwali. Będzie to na pewno dobra zabawa dla Was i waszych przyjaciół, a w dodatku możliwość na zobaczenie największych światowych artystów.

 

Autor: Justyna Amborska