Goodyear reCharge – przyszłość motoryzacji!

Postęp technologiczny można zauważyć w prawie każdej dziedzinie otaczającego nas świata. Począwszy od medycyny, przez komputery, energię, na motoryzacji kończąc. Rozwija się wszystko! Nie bez powodu wspomniałem o motoryzacji, bo ta zdaje się rozwijać ostatnio najszybciej. W wielu miejscach na świecie samochody elektryczne są już standardem, a ekologiczne podejście do życia staje się priorytetem ludzkości.

Marka opon Next-Gen!

Goodyear, który od wielu lat jest liderem sprzedaży opon na skalę światową, po raz kolejny stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Producent już wiele razy starał się zaskoczyć swoich wielbicieli, używając coraz to nowszych technologii w produkcji ogumienia. Jednym z takich pomysłów była opona w kształcie kuli. Pamiętacie film „Ja, robot” i Audi RSQ głównego bohatera? Mniej więcej tak miały działać opony stworzone przez amerykański koncern. W skrócie – dzięki nim auto mogłoby poruszać się w każdym możliwym kierunku. Na razie pomysł się nie przyjął, ale silikonowych robotów na ulicach też nie widać, więc poczekajmy cierpliwie. Firma postanowiła stworzyć kolejny koncept.

Nowoczesna opona ma być dostosowana do wszystkich warunków jazdy. Od miejskiej aż po górskie wyprawy

Oczywiście reCharge przewidziana jest do samochodów elektrycznych, ponieważ to one wyznaczają nowe trendy. Technologia ma opierać się na nowoczesnych rdzeniach ze specjalnym materiałem, który będzie instalowany w środku koła. Kapsuły z biodegradowalnym płynem będą w stanie odnowić nam bieżnik, a nawet dostosować go do podłoża, po którym będziemy się poruszać. Warto dodać, że opony będą mogły być dostosowywane przez użytkowników dzięki aplikacji, która będzie z nimi powiązana. Zmiana koloru kół? Już niebawem zrobicie to przy użyciu smartfona!

Jedna na zawsze?

Cóż, dzięki takiemu rozwiązaniu na wysypiska nie będą musiały trafiać tony opon rocznie. Co ciekawe opona ma mieć też właściwości, dzięki którym będzie nieprzebijana. Jak to będzie wyglądało? Możecie zobaczyć na wideo prezentacji przygotowanej przez Goodyear.

Kiedy na drogach?

Tego jeszcze nie wiadomo. Opona reCharge to oczywiście koncept, nad którym trwają prace, a te powinny zająć jeszcze kilka dobrych lat. Na razie musimy jeszcze zostać przy oponach z gumy i wymieniać je co sezon.

Autor: Mateusz Jamroz