Design ARQ – Paper Art by Marlena Stawarz

Tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam sylwetkę artystki, która urzekła nas połączeniem sztuki spod szyldu Paper Art oraz Digital. Kto z nas nie pamięta dziecinnych wycinanek oraz pierwszej obsługi nożyczek?

Marlena Stawarz to artystka, która poszła nie tylko o krok dalej, ale wyraźnie wybiegła w swojej dziedzinie naprzód. Jej prace potrafią zaskoczyć niejedno oko, a wszystko, co znajdziecie na jej profilu, stworzyła ręcznie i głównie z papieru.

P jak „Przestrzeń”

Skąd w ogóle ten papier? Tak naprawdę jej prace to nie płaskie kartki papieru, ale bryła i zabawa w przestrzeni. Światło, cień, kontrasty, linie – to wszystko jest u podstaw eksperymentów, a ostatecznie stylu, który nas urzekł. Widać w nim fascynację geometrią, różnymi teksturami oraz kolorami.

Od dziecka lubiłam dwie rzeczy: rysowanie i matematykę, więc pierwszym naturalnym wyborem łączącym te zainteresowania była ARCHITEKTURA.

Już w liceum uczyła się rysunku architektonicznego, rozumienia perspektywy, ale też tego, że studia architektoniczne to nie jest do końca to, czego szuka.

Poszukiwanie większej swobody twórczej zaprowadził ją na studia projektowania mody. To było super przygodą, która przerodziła się w pierwsze doświadczenia zawodowe. Po przeprowadzce do Warszawy pracowała jako asystentka Macieja Zienia i duetu Bohoboco.

Jak twierdzi, praca w modzie to praca w biznesie i to właśnie na tym etapie zrozumiała, że musi znaleźć dziedzinę, w której praca kreatywna stanowi trzon pracy i taką, w której może odpowiadać za projekt od początku do końca. Tą dziedziną okazała się Grafika.

G jak „Grafika”

Następnie przyszedł czas na studiowanie grafiki. Warto zaznaczyć, że Marlena wiele lat była związana zawodowo z wytwórnią fonograficzną Universal Music Polska, gdzie stworzyła dziesiątki, jak nie setki okładek muzycznych.

Eksperymentując z grafiką, wracała do analogowych technik, do papieru i wycinania. Przełomowym momentem był projekt z serii #36daysoftype, podczas którego codziennie tworzyła typograficzne kompozycje z papieru. Brak z góry ustalonych założeń spowodował, że zaczęły się eksperymenty. Projekty z tej serii znajdziecie na Instagramie Marleny.

Nie ukrywamy, że naszą ulubioną serią są minimalistyczne plakaty spod szyldu „Elements”. Marlena stworzyłam m.in przestrzenne interpretacje Powietrza, Ziemi, Wody, Kosmosu i Natury. Każda z prac została sfotografowana w taki sposób, aby podkreślić różnorodność struktur i kolorów papierów użytych do jej stworzenia.

Papier jest wymagający, często nie wybacza błędów. Jeśli mam jakiś pomysł to muszę przeanalizować i wybiec w przód jak może zachować się dany papier, czy ma odpowiednią gramaturę, kolor i teksturę do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Marlena przyznaje, że na co dzień ma wokół siebie stosy papierów, które testuje. Od czerpanych, po bawełniane z długimi włóknami, a także metaliczne, barwione w masie czy powlekane różnymi kolorami z obu stron. Każdy z nich pozwala na osiągnięcie innych efektów.

Aktualnie działa dwutorowo, tworząc ilustracje komercyjne na zlecenie oraz własne projekty, które możecie znaleźć na jej stronie. Na swoim koncie ma już współprace m.in z: VOGUE ITALIA, UNIVERSAL MUSIC, SONY MUSIC, WIRTUALNA POLSKA, TEATR POWSZECHNY, PLAY, KGHM, PURO HOTELS, STARY BROWAR, MEDICOVER.

Osobiście mamy nadzieję, że najlepsze projekty dopiero przed Marleną! Was zapraszamy do zaobserwowania jej profilu na Instagramie oraz odwiedzenia sklepu internetowego, gdzie możecie kupić jej pracę w różnych formatach.

Profil Instagram
Shop.marlenastawarz.com