DESIGN ARQ MIESIĄCA – NATALIA KONIUSZY

Bez dwóch zdań możemy uznać, że jesteśmy ponad podziałami, ponieważ po raz kolejny sylwetka 'Design ARQ Miesiąca’ to młoda projektantka. Natalia specjalizuje się w sztuce kolażu. Szczególnie zaintrygowała nas stylistyka retro oraz delikatna kolorystyka jej prac. Przed Wami Natalia Koniuszy.

Natalia pochodzi z Gdańska, ale wykształcenie zdobyła kończąc projektowanie graficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. To właśnie na studiach rozpoczęła swoją przygodę ze sztuką kolażu.

„Początkowo było to tylko jedno z zadań na zajęciach, ale z czasem przerodziło się w ogromną pasję. Najczęściej były to ilustracje papierowe, wycinane ręcznie. Choć obecnie tworzę głównie kolaże digitalowe, nie oznacza to, że zupełnie porzuciłam kolaż analogowy. Od 3 lat prowadzę warsztaty kolażu analogowego, głównie dla dorosłych”

Jak sama twierdzi praca z ludźmi przynosi jej ogromną satysfakcję i jest świetną odskocznią od codzienności. Ludzie uczestniczący w jej warsztatach to najczęściej osoby dorosłe, które nigdy nie miały styczności ze sztuką kolażu. Nie zmienia to faktu, że nauczyć się jej może każdy.

„To niesamowite widzieć dumnych z siebie ludzi, którzy wychodzą ze swoim własnym dziełem.  często mam kontakt z tymi osobami już po zajęciach i wiele z nich kontynuuje zabawę z ilustracją w domu”

Prace Natalii są przepełnione kobiecością, naturą i antycznymi rzeźbami. Jest w nich pewna harmonia, lekkość, ale i wyraźny sznyt sztuki cyfrowej. Większość projektów powstaje w sposób emocjonalny, a ich interpretacja spoczywa po stronie odbiorcy. Młoda artystka podkreśla jednak, że motywem przewodnim jest 'Siła kobiet’.

Warto dodać, że jej kolaże były częścią artykułu o pokoleniach silnych kobiet dla magazynu Twój Styl oraz wystawy 'Solidarność jest Kobietą’ ze zbiórką charytatywną na rzecz Centrum Praw Kobiet.

Charakterystyczne jest również pewne nawiązanie do szeroko pojętego retro. W autorskich pracach Natalii możemy doszukać się inspiracji art deco, secesją oraz design’em lat 60. i 70. Po bliższym zapoznaniu znajdziemy charakterystyczny detal oraz old school’owe palety kolorów. Podobnie, jak w swoich kolażach, autorka otacza się roślinami i klasycznymi meblami.

Jeżeli prace Natalii zwróciły Waszą uwagę to koniecznie znajdźcie ją w profilach społecznościowych i odwiedźcie sklep on-line, na którym możecie zamówić kolaże jej autorstwa.

Profil Instagram
Nataliakoniuszy.com