Design ARQ Miesiąca – Marta Nawrocka

Na twórczość Marty trafiliśmy tak, jak lubimy najbardziej – przypadkiem! Nasza redakcja skacze z radości, kiedy odkrywa projekt, a dopiero później projektanta. Taki scenariusz jest w pewien sposób niedopowiedziany, co sprawia, że sylwetka designera nabiera wartości jeszcze przed poznaniem.

Marta jest projektantką grafiki i ilustratorką. Całym sercem łodzianką, co widać również w jej portfolio. Na co dzień wynajmuje biuro w łódzkim 'Art_Inkubatorze’, gdzie projektuje systemy identyfikacji wizualnej dla młodych marek oraz ilustruje. Co więcej, jest założycielką marki My Own Freckle, która powstała z miłości do papieru, ilustracji i dobrego designu. Znajdziecie tam starannie przemyślane produkty papiernicze, kartki okazjonalne z autorskimi grafikami, notesy oraz wielkoformatowe ilustracje.

Kiedy zakładałam rok temu firmę obiecałam sobie, że oprócz działalności stricte usługowej postaram się również wygospodarować jakąś jej część dla siebie. I tak powstała moja druga marka – My Own Freckle, dla której ilustruje i rozwijam ją w wolnym czasie. To marka, którą śmiejąc się nazywam swoim dzieckiem, bo kocham ją całym sercem!

Bajarz Łódzki

Przeglądając instagrama natrafiliśmy na bardzo ciekawy, ambitny i spójny w formie projekt. Były to ilustracje oraz layout książki z legendami Łódzkimi z czasów Łodzi rolniczej oraz seria plakatów z bohaterami tych opowieści. Jak sama twierdzi autorka, 'Bajarz Łódzki’ to projekt przełomowy, którym zakończyła swój etap edukacji na ASP w Łodzi oraz rozpoczęła na dobre przygodę z ilustrowaniem.

Inspiracje

Marcie doskonale wychodzi spójność! W jej ilustracjach i projektach nie widać przypadku. Wszystko do siebie pasuje, a dobrane kolory są zazwyczaj stonowane i eleganckie. Inspiracje czerpie z otoczenia oraz ludzi, z którymi współpracuje.

Jestem bardzo wrażliwa na kolory, dlatego uwielbiam podróżować i poznawać nowe miejsca, krajobrazy. Nie znoszę za to szarych zachmurzonych dni – dla mnie dzień bez kolorów, światła i cieni jest niepełny.

Kolejnym motorem napędowym jest praca przy tworzeniu młodych marek. Projektantka z Łodzi często wspiera małe, lokalne biznesy. Lubi pracować blisko z przedsiębiorcami i podziwia trud jaki wkładają w swoje marki. Jak sama twierdzi, lubi widzieć bezpośrednie przełożenie swoich działań na sukcesy sprzedażowe swoich klientów. W ten sposób dokłada własną cegiełkę do ich biznesu.

TARTARUGA

Jedna z pierwszych zaprojektowanych przez Martę identyfikacji wizualnych to branding dla pracowni Tkackiej Tartaruga. Z dziewczynami z Tartarugi zna się jeszcze ze studiów. Przez 3 lata stworzyły razem masę materiałów, a współpraca trwa do dziś. Identyfikacja marki to stonowane kolory, minimalistyczne tekstury i świetne wyważenie przestrzeni negatywnej w projekcie. Brawo!

MY OWN FRECKLE

Marka założona przez Martę opiera się na połączeniu zamiłowania do papieru i ilustracji. Już na studiach odkryła, że największą radość w projektowaniu sprawia jej powstawanie fizycznych wydruków, rzeczy, które mają swoją fakturę, kolor, a przede wszystkim można je dotknąć. Podczas pracy w agencji graficznej odkryła wzorniki papierów, dodatkowe techniki druku i uszlachetnienia. Wtedy jak twierdzi – totalnie przepadła!

W My Own Freckle Marta łączy swoje umiejętności graficzne z dobieraniem odpowiednich nośników, stawia na ekologiczne i piękne papiery, które nadają dodatkowych wartości wszystkim produktom.

Nie ma dnia w redakcji, w którym nie wertujemy internetu w poszukiwaniu ludzi z pasją, o których warto napisać. Marta Nawrocka to niezwykle uzdolniona dusza, która zwróciła naszą uwagę w pierwsze 5 sekund. Czekamy na weekend kiedy uda nam się wybrać do Łodzi i spić razem ‘kranówkę’ w Manufakturze.

Profil Instagram
Profil Behance