Żyjemy w czasach sztuki cyfrowej, kropka. Dostępność narzędzi on-line, całych zbiorów inspiracji oraz social media sprawiają, że digital design jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Druga strona medalu pokazuje jednak, że konkurencja jest na bardzo wysokim poziomie, a artysta nadal musi mieć „to coś”. Najpiękniejszy scenariusz to taki, w którym twórca zwraca na siebie uwagę warsztatem, a nie newsem w tabloidach. Dokładnie tak trafiliśmy na Magdę, którą postanowiliśmy wyróżnić w tym miesiącu. Jeden z naszych redaktorów zauważył projekt limitowanej edycji Ptasiego Mleczka od Wedla. Pamiętacie te smutne czerwone pudełka? Na szczęście odeszły w zapomnienie. Po małym researchu odkryliśmy profil młodej artystki, która poza projektem dla Wedla, umiejętnie łączy digital design z tradycyjnym wzornictwem i sztuką manualną. Poznajcie Magdalenę Kościańską – edukatorkę artystyczną, autorkę tekstów i warsztatów, ilustratorkę i graficzkę.
„Potrzeba „działań obrazkowych” zaczęła się u mnie we wczesnym dzieciństwie – wtedy właśnie rysowałam gdzie i po czym się da. Na przestrzeni lat moje zainteresowania często krążyły wokół obrazów i projektowania: od fotografii, poprzez projektowanie ubioru i biżuterii, po rysunek. Tak naprawdę do dziś są mi bliskie przeróżne obszary tworzenia i projektowania – co znajduje odzwierciedlenie w moim portfolio.”
Tak Magdalena pisze o swoich początkach. Jej portfolio jest wspaniałym przykładem na to, jak łączyć klasyczną kreskę, baśniowe ilustracje i wycinanki z wektorami i grafiką cyfrową. Wiele z jej projektów ma swój początek w szkicach, teksturach i akwareli. Naszą szczególną uwagę zwróciły ilustracje spod szyldu „Dream Whisperers i Dreamgarden” oraz seria „Cats’n’plants”. Jak sama przyznaje, do technik manualnych ma największy sentyment, ponieważ czuć w nich materię. Delikatna kreska i umiejętnie dobrane kolory widać też w liternictwie, które niezmiennie inspirują naszą bohaterkę.
Oprócz oryginalnych ilustracji Magda projektuje też szeroko pojętą grafikę użytkową. W jej portfolio znajdziecie brand identity dla Laboratorium Twórczego Lubuskiego Teatru, liczne projekty plakatów oraz wyróżniony przez Behance projekt związany ze sceną lalkową Lubuskiego Teatru.
Pomimo że wiele jej prac ma mocno dekoracyjne formy, tak naprawdę najważniejsze jest „poczucie misji” i świadome korzystanie z obrazów. W tym miejscu warto przybliżyć jeden z najważniejszych, autorskich projektów Magdy, czyli Wyobraźniej (wyobrazniej.pl). Początkowo blog został założony z myślą o edukacji wizualnej i chęcią dzielenia się tym, co piękne. W ramach całego projektu, stworzonego z myślą o nauczycielach, rodzicach i pedagogach, Magda przeprowadziła też niejedne warsztaty. Obecnie Wyboraźniej skupia się przede wszystkim na kreatywnej edukacji.
Jak sama mówi stara się projektować i ilustrować w zgodzie ze sobą i tym, co uważa za istotne. Chętnie angażuje się w projekty związane ze środowiskiem, kulturą i edukacją. Bliskie są jej projekty w nurcie „girl power” – ideowo i estetycznie, bo po prostu lubi rysować kobiety.
Jak sami widzicie Magda świetnie odnajduje się w obecnych czasach i zdecydowanie wyróżnia się, dzięki wykorzystywaniu tradycyjnych technik manualnych. Koniecznie odwiedźcie jej profil na Behance oraz stronę magicsuitcase.pl. Cała redakcja The ARQ przesyła ciepłe pozdrowienia i trzyma kciuki za kolejne kreski.
SPREAD THE ARQ!
Dziękujemy za zaangażowanie i konsumpcję naszych treści.
Podziel się THE ARQ z innymi świadomymi odbiorcami poprzez social media.