Design ARQ Miesiąca – Joanna Wójtowicz

Ilustracje Joanny obserwujemy już od dłuższego czasu, jeszcze zanim powstało The ARQ. Kilkukrotnie trafialiśmy na jej prace na instagramie, aż w końcu jedna z nich zwróciła naszą szczególną uwagę podczas konferencji GrafConf. Joanna Wójtowicz jest absolwentką projektowania graficznego na ASP w Katowicach, a obecnie zajmuje się głównie ilustracją i animacją. Tak więc, po raz kolejny Katowice trafiają w nasze twórcze serducha. Oglądając jej prace i traktując je jako całość, możemy zauważyć, że głównym tematem jest kobieca cielesność. W czasach kiedy wizerunek znaczy praktycznie wszystko, jej ilustracje przedstawiają oryginalne spojrzenie na problem akceptacji własnej fizyczności w dzisiejszych czasach.

Jak sama twierdzi, inspirują ją sytuacje, których doświadcza w codziennym życiu. Zasłyszane rozmowy i sytuacje zastane w tramwaju lub na ulicy. Jednak widać u niej wyraźne przymrużenie oka oraz swojego rodzaju frywolność. Jej ilustracje przedstawiają postaci pewne siebie i zdolne do wszystkiego. Od wykonywania codziennych czynności, po jazdę na grzbiecie dinozaura.

JAK Kolory, TO właściwe!

Oglądając jej prace, bez problemu możemy stwierdzić, które kolory Asia lubi najbardziej, ale to raczej ich umiejętne użycie zwróciło naszą uwagę. Minimalizm w użytych barwach nie świadczy o ograniczeniu artystki, a raczej o pewności siebie. Sami powtarzamy jak mantrę, że prostota to nie prostactwo, a sztuka. Co więcej, kolorystyka jej prac jest przez to spójna i tworzy wyraźny portret doświadczonego ilustratora. Większość prac charakteryzuje delikatna kreska i minimalistyczny kontur, co z powodzeniem oddałoby już charakter w wersjach achromatycznych, ale to właśnie charakterystyczne tekstury i cieniowanie sprawiają, że prace Joasi są po prostu 'jej’.

Dobra komunikacja

Bardzo często zdarza się, że dobry ilustrator niekoniecznie odnajduje się w grafice użytkowej lub projektowaniu identyfikacji wizualnej. Powyższy przykład pokazuje nam jednak, że Joanna ma doskonałe pojęcie na temat projektowania opakowań, doboru barw, użycia wzorów uzupełniających oraz typografii. Wszystkie te cechy są niezbędne przy projektowaniu oryginalnych projektów spod szyldu 'package design’. Jeżeli chcecie poznać więcej jej prac to koniecznie odwiedźcie jej profil na instagramie lub odszukajcie ją na Behance, ponieważ jest tam od niedawna.

Behance
INSTAGRAM