BMW iX Flow zmieni kolor nadwozia na zawołanie!

source: BMW

Na pewno wielu z Was widziało już wszelkiego rodzaju folie pokrywające samochody. A co powiecie na karoserię, która zmienia kolor na zawołanie? Podczas targów CES 2022 BMW zaprezentowało koncepcyjną wersję modelu iX o nazwie Flow. To pokazuje nam przyszłość motoryzacji, która robi kolejny krok w stronę personalizacji.

Technologia E Ink jest w rzeczywistości powłoką stymulowaną sygnałami elektrycznymi. Wykorzystuje ona technologię elektroforetyczną do zmiany koloru swojej powierzchni.

Korpus samochodu pokryty jest folią elektroforetyczną zawierającą mikrokapsułki o średnicy ludzkiego włosa. Każda kapsułka zawiera różnie naładowane białe, czarne lub kolorowe cząsteczki, które stają się widoczne po przyłożeniu pola elektrycznego. Nowość? Niezupełnie. Tak naprawdę to technologia używana od dawna w e-czytnikach typu Kindle, znana jako 'elektroniczny papier’.

Zastosowanie

Oprócz personalizacji prowadzone są badania na temat tego, jak zmiana koloru lub odcieniu nadwozia może wpłynąć na jego wydajność. Nie bez powodu zaprezentowano ją również na przykładzie najnowszego luksusowego EV marki. Co to wszystko oznacza? Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to będziemy mogli personalizować pojazd za pomocą wzorów i kolorów mając do wyboru poszczególne części karoserii. Druga sprawa to wydajność pojazdu elektrycznego. Wiemy, że czarny kolor przyciąga promienie słoneczne, co może być pomocne w ładowaniu lub ogrzewaniu kabiny w miesiącach słabo nasłonecznionych. Ta sama zasada może być zastosowana podczas okresu letniego, kiedy samochód będzie mógł zmienić odcień karoserii na jasny lub, jak w przypadku modelu iX Flow, biały.