Design Arq miesiąca – Anna Caban

Podobno wolność określana jest miarą swobody. W świecie designu już samo bycie freelancerem daje poczucie artystycznego komfortu, choć nie zawsze artysta ma „z górki”. Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę projektantki, która ma nie tylko ogromny talent, ale prawdziwą wolność tworzenia, którą widać w każdym projekcie. Przed Wami Anna Caban.

To właśnie wolność tworzenia jest cechą, która pozwala jej przedstawiać piękno współgrających ze sobą form w nowoczesnym wydaniu.

Ania projektuje głównie 3d oraz wszystko, co można skojarzyć z motion graphic. Jej projekty charakteryzuje ciekawa kompozycja, światło oraz niebanalna kolorystyka. Jak sama twierdzi grafika 3D daje swobodę twórczą oraz dowolność manipulacji. Jest nie tylko idealnym narzędziem do odtwarzania realistycznych kształtów, ale przede wszystkich tych abstrakcyjnych. Ania uwielbia przyrodę i to właśnie tam szuka inspiracji. Obserwuje w niej światło, formę i tekstury. Proces twórczy często zaczyna od szkicu, który już od początku upraszcza i zmienia w formy abstrakcyjne. Oglądając projekty Ani ma się wrażenie obcowania z malarzem, chociaż niekoniecznie tym klasycznym. To właśnie wolność tworzenia jest cechą, która pozwala jej przedstawiać piękno współgrających ze sobą form w nowoczesnym wydaniu.

The Bloom

Ten projekt przykuł naszą uwagę od samego początku. Ciekawe kształty oraz tekstury stworzone ręcznie w technice marblingu. Dodatkowo projekt pokazuje inteligentne użycie światła, które wraz z neonową paletą, podkreśla abstrakcyjne formy. Prace nad projektem trwały 2 miesiące.

  

Summer Harmony

Ten projekt był inspirowany obserwacją oświetlenia, refleksów oraz cieni. Widać w nim delikatność i lekkość poszczególnych elementów. Żywe kolory i metaliczne refleksy, tworzą wyjątkowe kompozycje. Wprawione w ruch, pokazują jak świadomie projektuje nasza bohaterka.

  

Saatchi & Saatchi IS Identity

Oprócz oryginalnych projektów, grafika 3D ma również zastosowanie w grafice użytkowej oraz identyfikacji wizualnej. Przykładem takiego zastosowania jest piękna identyfikacja dla Saatchi & Saatchi IS. Z jednej strony elegancka i wyważona, z drugiej kolorowa i odważna.

Wyróżnienia

Prace Anny były prezentowane na kilku międzynarodowych pokazach animacji i video. Jej talent został doceniony na najbardziej prestiżowych konkursach oraz konferencjach ze świata designu. Festiwal In Out, Centre for Contemporary Art Łaźnia w Gdańsku, International Biennale WRO 2011 Alternative Now we Wrocławiu i New Media Biennale w Warszawie (wyróżnienie), International Film Festiwal of Music Kameraton w Gorzowie Wielkopolskim oraz Yach Film Festiwal w Gdańsku, gdzie teledysk „Stand alone” otrzymała nominację w kategorii Debiut. Jest laureatką srebrnego miecza KTR w ilustracji 2018. Posiada publikacje w Luzer Archive, Ads Of The World, Fubiz.