AGD inspirowane architekturą Gaudiego? Zobaczcie, jak Marcus Byrne stworzył je przy pomocy AI!

nie,wię

Zastanawialiście się kiedyś, jak piękne byłyby akcesoria użytku domowego, gdyby ich design był inspirowany 'największymi tego świata’? Dokładnie na taki pomysł wpadł Marcus Byrne. Irlandzki artysta, grafik oraz visual storyteller, który na nowo wyobraża sobie przedmioty domowego użytku, czerpiąc z niezwykłych projektów Antoniego Gaudiego.

Antoni Plàcid Guillem Gaudí był katalońskim architektem i inżynierem secesyjnym słynącym z wyjątkowych projektów architektonicznych. Do jego największych dzieł możemy zaliczyć bazylikę Sagrada Familia, Casa Vicens, Park Güell lub Casa Batlló. Czym charakteryzował się jego styl? Był bardzo rzeźbiarski oraz secesyjny. Wykorzystywał łuki paraboliczne, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Gaudí nawiązywał niekiedy do płynności podwodnego świata. Dziś, uważany za prekursora architektury biomorficznej.

Gaudí na blacie w kuchni.

Teraz wyobraźcie sobie toster, suszarkę do włosów lub ekspres do kawy, który zawiera core sztuki architektonicznej Gaudiego. Czy nie byłby to piękny widok? Projekty Marcus’a wspomogła sztuczna inteligencja oraz Photoshop, dlatego efekt finalny może naprawdę zaskoczyć. Co o całym procesie mówi sam Marcus?

„Nie czuję się komfortowo nazywając gadżety Gaudiego wyłącznie moim dziełem. Są to abstrakcyjne idee, do których użyłem sztucznej inteligencji, aby je ożywić. AI to ogromna, destrukcyjna siła. Nie wierzę, że maszyny mogą faktycznie tworzyć sztukę. Są karmione miliardami obrazów artystycznych bez uznania i rekompensaty.”

Wygenerowane obrazy charakteryzują organiczne linie, żywe kolory i bardzo ciekawa konstrukcja. Nie trudno sobie wyobrazić, że stojąc na półce sklepowej, zwróciłyby nie jedno oko. Pytanie brzmi, czy projekty tego typu to nowy rodzaj manipulacji, sztuka, czy może zagrożenie dla kreatywności? Biorąc pod uwagę, jak potężnym narzędziem staje się sztuczna inteligencja, warto zastanowić się gdzie kończy się nasza wyobraźnia i kreatywność, a zaczyna napompowany plagiat.

Sztuczna inteligencja bazuje na tzw. Body of text, czyli ogromnej bazie danych. Potrafi tworzyć niezwykłe obrazy w kilka sekund, pisać eseje, tworzyć teksty reklamowe, a nawet sama je oceniać. Ciekawe? Dajcie nam znać, jakie jest Wasze zdanie i koniecznie zobaczcie pozostałe prace Marcus’a.

marcusbyrne.com
Instagram profile